Sirup z rýmovníku za studena je ideálním pomocníkem na zimní období.
Zdroj: Profimedia

Sirup z rýmovníku za studena: Takto si uchová všechny účinky a je to zázrak

Rýmovník nezískal svůj název pro nic za nic. Tato rostlina obsahuje cenné látky, které účinně bojují proti nachlazení, rýmě či bolestech v krku. Příprava sirupu je velmi snadná a ve výsledku i překvapivě moc dobrá.

Rýmovník (Plectranthus argentatus) pochází z Austrálie, avšak dnes se rozšířil i na další kontinenty. Je to blahodárná rostlina, která působí nejen proti již zmíněným neduhům, ale také pomůže při horečce, bolestech hlavy nebo při potížích s pokožkou, především při ekzémech. Rýmovník obsahuje rovněž antioxidační látky, které pozitivně působí při vysokém krevním tlaku nebo problémech s ledvinami a trávicího ústrojí.

Sirup za studena

Rýmovníkový sirup lze vyrobit dvěma způsoby, buď za tepla anebo za studena. Sirup za studena trvá delší dobu, ale jeho účinky jsou mnohem silnější. Celý postup můžete vidět ve videu:

Budete potřebovat okolo 50 lístků rýmovníku a půl kila cukru. Pro zlepšení chuti lze přidat plátky chemicky neošetřeného citronu nebo pomeranče. Předtím, než začnete, je velmi důležité, abyste všechny lístky rýmovníku pečlivě překontrolovali, zda se na nich nevyskytují známky plísně. Pokud byste takový lístek použili, pak můžete celý sirup vyhodit a začít znovu, jelikož se plíseň velmi snadno rozšíří.

Rýmovník patří právě k těm bylinkám, které se rozhodně vyplatí mít v domácnosti a stále víc se dostává do obecného povědomí. Pouze zdravé lístky můžete použít na výrobu sirupu. Zdroj: shutterstock.com

Lístky rýmovníku pokrájejte na menší kousky. Do čisté sklenice pak tvořte centimetrové vrstvy lístků a cukru. Nejdříve začněte rýmovníkem a nakonec skončete cukrem, aby tato vrstva vše zakonzervovala. Poté sklenici uzavřete a ponechte ji stát na teplém místě 2 až 3 týdny. Postupem času se cukr bude rozpouštět. Sirupu můžete pomoct občasným upěchováním. Jakmile se cukr úplně rozpustí, pak ho přeceďte přes bavlněnou látku. Vzniklý rýmovníkový sirup uchovávejte v lednici a v případě potřeby dávkujte 2 lžíce denně.

Čaj z rýmovníku

Pokud potřebujete léčivé účinky rýmovníku okamžitě, udělejte si rýmovníkový čaj. Na litr vroucí vody budete potřebovat 3 středně velké listy rýmovníku a 2-3 lžíce medu. Natrhané lístky rýmovníku opláchněte a zalijte vroucí vodou. Nechte louhovat 7 až 10 minut a poté sceďte. Nakonec přidejte med a čaj z rýmovníku máte hotový!

Co se stane s tělem, když budete každý den na podzim čaj z rýmovníku? Čaj z rýmovníku dokáže posílit celý organismus. Zdroj: mirzamlk/Shutterstock.com

Nenáročná pokojová rostlina

Jestliže rýmovník ještě nepěstujete, pak je nejvyšší čas s tím začít. kromě léčivých vlastností napomáhá tato aromatická bylina odhánět potravinové moly. Když si k ní přičichnete, můžete ucítit krásnou vůni po mátě, meduňce i kafru. Její pěstování je také velmi snadné. Umístěte rostlinku poblíž okna a zalévejte ji teprve tehdy, kdy bude mít v květináči suchou půdu.

Zdroj: bylinkovo.cz, kouzlobylinek.cz, cajova-zahrada.cz

Akční letáky