Pokud chcete vypadat mladistvě i po padesátce, nemusíte utrácet za drahé krémy. Podobnou službu vám mnohdy udělají i přírodní ingredience, které máte doma. Perfektní výživu vám zajistí i obyčejná rýžová voda. Jedná se totiž o elixír maximálně nabitý vitamíny a minerály, aminokyselinami, železem, zinkem a vápníkem. Významnou obsaženou látkou je allantoin, která se hojně využívá v kosmetickém průmyslu, protože výborně a regeneruje pokožku.

Recept na zkrášlující vodu vznikl na farmách v Číně, Japonsku a dalších zemích jihovýchodní Asie, kde patří rýže k základu stravy. Asijské ženy se údajně v rýžové vodě kdysi i koupaly. Prozradíme vám, jak tuto vzácnou tekutinu využít v péči nejen o pleť, ale i o vlasy.

Proč je rýže dokonalou surovinou pro pleť? Více se dozvíte z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Jak rýžovou vodu připravit?

Pokud vaříte rýži například v sáčcích, tak vám rýžová voda zůstane v hrnci. V tomto případě ji přelijte do skleněné nádoby, nechte vychladnout a pak ji dejte ještě na chvíli do lednice. Poté je voda připravena k dalšímu použití.

Jestliže vaříte rýži klasickým způsobem, veškerá voda se vám vyvaří. Máte však možnost, vyrobit si i vodu z nevařené rýže. Zrnka nejprve propláchněte, abyste je zbavili veškerých nečistot, a to v poměru 2 hrnky vody na ½ hrnku rýže. Zrnka nechte namočená ve vodě zhruba 15 až 30 minut a občas roztokem zamíchejte. Prospěšné látky se tak budou rychleji uvolňovat. Rýžovou vodu pak sceďte a uložte ve skleněné nádobě do chladu jako v předešlém případě. Trvanlivost je asi 1 týden.

Léčí problematickou pleť

Pokud máte problematickou pleť a trpíte na ekzémy, vyrážky či akné, je pro vás rýžová voda vítaným prostředkem, jak se těchto nesnází snadno a účinně zbavit. Rýžová voda má totiž hojivé a protizánětlivé účinky a pokožka díky ní získá scházející minerály. Zároveň pleť dokonale hydratuje a pomáhá posílit mikrocirkulační oběh pokožky, zabraňuje vzniku stařeckých skvrn a zmírňuje i případnou podrážděnost.

Čistí jako pleťová voda

Rýžovou vodu můžete vyměnit za pleťovou vodu a využít ji ke každodennímu rannímu i večernímu čištění pleti. Stačí si ji nanést na kosmetický tampon a pokožku v obličeji pak náležitě vyčistit. Díky tomu dostane i řádnou výživu z obsažených látek.

Zdravé a lesklé vlasy

Výluh z rýže vám také dobře poslouží v péči o vaše vlasy. Když ji použijete po každém mytí šamponem jako ozdravný oplach, postaráte se nejen o vlasy, ale také o pokožku hlavy. Proto ještě na závěr rýžovou vodu jemně vmasírujte, nechte tak 10 až 15 minut působit a na závěr opláchněte čistou vodou. Voda z rýže zlepšuje elasticitu vlasů a snižuje jejich povrchové tření. Obsahuje inositol, vitamin skupiny B, který má obnovující schopnosti pro poškozené vlasy.

Hydratace pokožky i organismu

Rýžovou vodu můžete také popíjet jako léčivý nápoj. Perfektně pomáhá předcházet celkové dehydrataci. Určitě si ji dejte i po fyzické aktivitě, kdy tělo přijde o velké množství tekutin vylučováním potu. Požívání rýžové vody je totiž nejen výborný způsob, jak doplnit tekutiny, ale zároveň i ztracené minerály.

Jedná se o přírodní lék

Rýžová voda vám pomůže i s některými zdravotními problémy. Je totiž bohatá na vlákninu a podporuje správnou peristaltiku střev. Pomáhá jak při zácpě, tak i při průjmu a výborně podporuje růst prospěšných střevních bakterií. Tato vzácná tekutina vám také pomůže srazit zvýšenou teplotu nebo horečku a dodá tělu potřebné živiny. Pokud si tento elixír budete dopřávat pravidelně, budete předcházet i některým druhům rakoviny, které napadají především trávicí systém.

Související články

Zdroje: www.pikant.cz, www.healthline.com, www.rehabilitace.info