Káva je velmi oblíbený nápoj, který může mít řadu pozitivních účinků na vaše zdraví, pokud je konzumována správně. Je však důležité si uvědomit, že ne všechny potraviny jsou vhodné k tomu, aby byly zapíjeny právě horkou kávou.
Některé z nich totiž mohou výrazně ovlivnit vstřebávání důležitých živin, způsobit trávicí potíže nebo dokonce zvyšovat hladinu stresu v těle.
Proč byste nikdy neměli pít kávu hned po probuzení, se můžete dozvědět z videa na YouTube, na kanálu BrainMarket:
Káva k masu nepatří
Káva obsahuje polyfenoly a taniny, které snižují schopnost těla vstřebávat železo a zinek z potravy, a proto se nedoporučuje ji konzumovat společně s červeným masem, který je bohatý na tyto dva minerály.
Obzvláště problematické to může být pro lidi, kteří trpí nízkou hladinou železa nebo anémií. Abyste předešli jakýmkoliv komplikacím, dejte si kávu nejdříve až po hodině od snězení masa.
Nadměrná zátěž pro trávení
Smažené jídlo samo o sobě obsahuje vysoké množství tuků, které mohou zpomalit trávení a způsobit pocit těžkosti v žaludku. Pokud si k tomu dáte navíc kávu, obsažený kofein začne stimulovat žaludek k produkci více žaludeční kyseliny, a to pak může vést k pálení žáhy nebo jiným trávicím obtížím. Z tohoto důvodu si dejte mezi konzumací smaženého jídla a kávy dostatečně dlouhou přestávku.
Riziko vzniku cukrovky
Kombinace kávy s pečivem, jako jsou rohlíky, loupáky, tvarohové koláče i croissanty, může být oblíbenou snídaní pro mnoho lidí. Tato zdánlivě neškodná svačina ale mívá ve skutečnosti negativní dopady na vaše zdraví. Sladké pečivo obsahuje vysoké množství cukru a tuků, které mohou spolu s kofeinem zvýšit hladinu cholesterolu a zapříčinit tak vznik cukrovky, obezity a hypertenze.
Potíže i s mléčnými výrobky
Kyselina mléčná obsažená v mléčných výrobcích může vzájemně působit s kyselinou kávovou a způsobit tak horší trávení, které často následuje nadýmání a pocity nepohodlí. Mléčné výrobky navíc obsahují vápník, jehož vstřebávání může káva mírně ovlivnit. Dlouhodobá konzumace kávy a mléčných výrobků ovšem může vyústit v negativní dopad na vaše celkové zdraví.
Dvojité riziko pro zdraví
Kombinace kávy a alkoholu se může zdát jako zajímavý nápad, ale je za potřebí si dát pozor hned na několik faktorů. Kofein může dočasně maskovat účinky alkoholu, což může vést k tomu, že si neuvědomíte, jak moc jste opilí. To zvyšuje riziko nejen nadměrné konzumace alkoholu, ale také dehydratace, jelikož oba nápoje působí diureticky.
Pozitivní účinky kávy
Káva, oblíbený nápoj mnoha lidí po celém světě, má řadu pozitivních účinků na zdraví. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle, čímž přispívají k prevenci některých chronických onemocnění. Kofein v kávě může zlepšit kognitivní funkce, zvýšit bdělost a zlepšit koncentraci, což je užitečné zejména při únavě nebo při potřebě zvýšeného soustředění. Pravidelná konzumace kávy je také spojována se sníženým rizikem některých neurologických onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Kromě toho může káva přispět k lepšímu metabolismu, což může pomoci při udržování zdravé tělesné hmotnosti.
Zdroje: newsukraine.rbc.ua, hotelaladin.cz, egoman.cz