Jak připravit salát z pampelišek
Zdroj: Elena Elisseeva / Shutterstock.com

Jak připravit salát z pampelišek: Když ochutnáte tenhle, budete ho dělat pořád

Pampelišky nejsou jen krásné květinky, ze kterých si můžou vaše děti uplést věneček nebo suroviny potřebné pro med, ale také zelenina, ze které si můžete připravit čerstvý a svěží salát s příjemnou chutí. Ve Francii jsou tyto žluté krásky v kuchyni velmi oblíbené a navíc se o nich ví, že mají léčivé účinky.

Zdroj: www.vegmania.czwww.blesk.cz

U nás je pampeliška většinou považována za otravný plevel, který hyzdí stylově posekané trávníky u rodinných domů, ale třeba ve Francii ji pěstují jako zeleninu. Není se čemu divit, má totiž spoustu zázračných účinků. 

Využít můžete její květy, listy i kořeny. Ne nadarmo se totiž jmenuje smetánka lékařská. Obsahuje vitamíny A,B,C a D, navíc je zdrojem betakarotenu, draslíku, vápníku, železa a hořčíku. Dokonce svým množstvím vitamínů a minerálních látek může konkurovat listové zelenině.

Potíže s trávením

Pokud máte problémy s trávením, i pro vás je pampeliška skvělou volbou. Je pomocníkem i při cukrovce, chronické únavě či zánětech močového ústrojí. Odstraňuje škodliviny z těla, a také odvádí přebytečnou vodu.

Existuje mnoho pokrmů, které si můžete z pampelišek připravit. Díky vysokému obsahu vitamínu C je skvělý salát z jarních lístků, z kořene si zase můžete připravit náhražku kávy a z květů je možné uvařit med nebo pampeliškové víno.

Pampeliška neboli smetánka lékařská je dokonalou rostlinou při detoxikaci Pampeliška neboli smetánka lékařská je dokonalou rostlinou při detoxikaci Zdroj: Masianya / shutterstock.com

Ochrana před rakovinou

Konzumací pampelišek lze také zvýšit příjem vlákniny, čímž se budete chránit před rakovinou tlustého střeva, která je v našich končinách velmi rozšířená.

Na rozdíl od Francie navíc nemusíme pampelišky pěstovat, ale rostou nám na zahrádkách i přilehlých travnatých plochách. Stačí si jen vybrat mladé a šťavnaté rostlinky, které budou skvělé na chuť. Jsou mírně nahořklé a chuťově by se daly přirovnat k čekance.

Ideální volbou v tomto slunečném počasí je například jarní salát z pampelišek, na který vám nyní přinášíme recept.

Suroviny:

  • pampeliška listy i květy
  • sedmikráska květy
  • jitrocel
  • řebříček
  • jako základ můžeme dát salát, nebo čínské zelí
  • jablečný ocet
  • sůl, pepř
  • parmezán

Postup:

Vše pokrájíme a smícháme se zálivkou, kterou naředíme vodou.

Akční letáky