Jaro, přinášející nový život a energii, je nejvhodnějším časem pro očistu našeho organismu; právě na toto období se doporučuje zařadit očistné kúry a půsty. Pokud se však na tyto radikálnější metody necítíte, můžete využít jen to, co nabízí jarní příroda. Obyčejné luční bylinky jsou napěchované prospěšnými látkami a výborně dochutí i chléb namazaný máslem či čerstvým sýrem. Mnohé bylinky je možné rozmixovat a spolu s ovocnými šťávami či kefírem je denně pít jako ozdravující jarní nápoj. Bylinky se ale uplatní i v teplé kuchyni, lze je upravit stejně jako špenát, přidávat je do polévek, či nádivek, fantazii se meze nekladou.

Sběr jarních lístků

  • Pro sběr vybírejte vždy jen čisté lokality, nejlépe na vlastní zahradě nebo v přírodě.
  • Vyhněte se místům podél cest, chodníků a silnic.
  • Před použitím bylinky dobře opláchněte pod tekoucí vodou.
  • Lístky sbírejte pokud možno krátce před konzumací, dlouhé skladování se nedoporučuje.
  • Sbírejte jenom ty byliny, které doopravdy znáte!

Ptačinec vás překvapí výtečnou chutí

Ptačinec žabinec (Stellaria media) je vnímán spíše jen jako úporný plevel, ale může být i zdravou lahůdkou. Je téměř nečekané, jak dobře jeho malé lístky chutnají.

Konzumovat je lze v podstatě celoročně, mladé výhonky často rostou i v zimě. Chutné jsou také na jaře, do doby, než začne rostlina kvést a tvořit semena; starší rostliny nejsou tak křehké a jejich chuť se může změnit v lehce nahořklou.

Lodyhy rostliny mají vysoký obsah vitaminů C a E, tříslovin, hořčin a saponinů. Dále se v nich nacházejí karoten a minerální soli s obsahem draslíku a hořčíku.

  • Ptačinec můžete připravit jako salát, nebo jej použít jako přísadu do jiného salátu z libovolné zeleniny či těstovin.
  • Jemně nasekaný jej lze použít stejně jako řeřichu, nebo ho přidat místo petrželky do polévky.

Rychlý ptačincový salát

Ptačinec omyjeme a nakrájíme na menší kousky. Připravíme si zálivku z octa, soli, cukru a oleje a přelijeme jí salát.

Jarní salátová mísa

Hlávkový salát rozebereme a natrháme na malé kousky, přidáme posekanou ptačincovou nať, plátky rajčete a vařeného vejce. Podáváme s lehkým dresinkem, bílým jogurtem nebo strouhaným sýrem.

Ptačincová pomazánka

Lučinu nebo žervé smícháme se třemi lžícemi másla, přidáme nasekanou cibulku a trochu červené papriky, ochutíme solí a nakonec vmícháme nasekanou nať ptačince.

Krásná i zdravá sedmikráska

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je nejen půvabnou květinou, ale icennou jarní surovinou. Obsahuje totiž vitamin C, minerální látky, organické kyseliny, flavonoidy, inulin a další účinné látky. V kuchyni používejte mladé lístky a květy, které na sebe na jaře nedají dlouho čekat a objevují se na zahradě mezi prvními.

Sedmikrásková omeleta

Obvyklým způsobem připravíme omeletové těsto, nalijeme je na pánev a posypeme strouhaným sýrem. Těsně před ztuhnutím posypeme nasekanými lístky sedmikrásky. Omeletu neobracíme, jen ji přehneme napůl a podáváme.

Sedmikráskové saláty

Listy i květy sedmikrásek jsou výborné na salát nebo do salátové směsi. Jemně nasekané je můžeme přidat do bramborového salátu, kuskusu či k míchaným vajíčkům.

Aromatický popenec

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea)také stojí za pozornost. Jako všechny jarní rostliny obsahuje vitaminy (A, C), minerální a biologicky aktivní látky. Lístky popence jsou drsné, musíte je proto velmi jemně posekat, zejména neprojdou–li tepelnou úpravou. I popenec je skvělý do všech salátů a do vaječných pokrmů, pro svou kořenitou chuť jej naše babičky přidávaly i do polévek.