Zdroje: Dobré rady pro každý den, Věra Filipková, ISBN: 80-86278-77-8, menopauza.cz

Znáte šalvěj?

Šalvěj je skvělá bylinka, které se však mnozí obávají. Je to díky její síle, protože se dobře ví, že nadužívání může mít velmi neblahé účinky. Někteří se proto šalvěji vyloženě straní, a to je velká škoda.

Podívejte, co o šalvěji říká Michaela z Bylinkového ráje. Vysvětlí vám nejen jak šalvěj užívat, ale také jak si ji vypěstovat:

Zdroj: Youtube

Voňavá šalvěj ženám uleví a zmírní pocení

Proč by právě ženy po padesátce měly zvážit užívání šalvěje? Šalvěj má skvělé desinfekční účinky, působí proti pocení a má i řadu dalších přínosů, které mohou využít ženy procházející menopauzou.

Bylinka obsahuje poměrné velké množství různých silic, mezi které patří například thujon, salviol, kafr, cineol a borneol. Tyto látky patrně působí na hormonální rovnováhu v těle a pomáhají regulovat hladinu estrogenu. Estrogen hraje důležitou roli v regulaci reprodukčního cyklu a jeho úbytek v klimakteriu může vést k řadě příznaků, jako jsou návaly horka, noční pocení, podrážděnost, úzkost a nespavost.

Naučte se užívat šalvěj správně

Nezapomeňte však, že dlouhodobé užívání šalvěje není vhodné. Za běžnou a neškodnou denní dávku jsou považovány 3 až 6 g sušené bylinky, tedy asi dva až tři šálkly denně. Šalvěj nemusí být vhodná pro každého a může mít nežádoucí účinky. Mezi takové patří například zažívací potíže, nevolnost, bolesti hlavy a další.

Pokud vám šalvěj nevyhovuje, můžete také vyzkoušet další bylinky vhodné při menopauze. Patří sem andělika, chmel, červený jetel nebo ženšen.

Související články