Jak pomáhá šalvějový čaj ženám v menopauze?
Zdroj: Profimedia

Proč by ženy nad 50 měly pít šalvějový čaj denně: Řeší zásadní zdravotní problém

Ženy kolem padesátky čelí nejen stresům jako všichni ostatní, ale také hormonálním změnám, které mohou mít až dramatický průběh. Ne každé ženě vyhovuje hormonální léčba a hledají způsoby, jak přírodními prostředky zmírnit návaly horkosti a pocení, bolesti hlavy, stavy nervozity a další. Řešením může být třeba šalvěj, ale i řada dalších bylinek.

Zdroje: Dobré rady pro každý den, Věra Filipková, ISBN: 80-86278-77-8, menopauza.cz

Znáte šalvěj? 

Šalvěj je skvělá bylinka, které se však mnozí obávají. Je to díky její síle, protože se dobře ví, že nadužívání může mít velmi neblahé účinky. Někteří se proto šalvěji vyloženě straní, a to je velká škoda.

Podívejte, co o šalvěji říká Michaela z Bylinkového ráje. Vysvětlí vám nejen jak šalvěj užívat, ale také jak si ji vypěstovat:

Voňavá šalvěj ženám uleví a zmírní pocení

Proč by právě ženy po padesátce měly zvážit užívání šalvěje? Šalvěj má skvělé desinfekční účinky, působí proti pocení a má i řadu dalších přínosů, které mohou využít ženy procházející menopauzou.

Šalvěj je nejen koření a léčivka. Využití má mnohem víc. Šalvěj je vytrvalá bylinka, kterou můžete jednoduše pěstovat v zahradě či předzahrádce.  Zdroj: Profimedia

Bylinka obsahuje poměrné velké množství různých silic, mezi které patří například thujon, salviol, kafr, cineol a borneol. Tyto látky patrně působí na hormonální rovnováhu v těle a pomáhají regulovat hladinu estrogenu. Estrogen hraje důležitou roli v regulaci reprodukčního cyklu a jeho úbytek v klimakteriu může vést k řadě příznaků, jako jsou návaly horka, noční pocení, podrážděnost, úzkost a nespavost.

Šalvěj je léčivá bylina, z které si můžete udělat skvělý čaj. Šalvěj je léčivá bylina, z které si můžete udělat skvělý čaj. Zdroj: amberto4ka/shutterstock.com

Naučte se užívat šalvěj správně

Nezapomeňte však, že dlouhodobé užívání šalvěje není vhodné. Za běžnou a neškodnou denní dávku jsou považovány 3 až 6 g sušené bylinky, tedy asi dva až tři šálkly denně. Šalvěj nemusí být vhodná pro každého a může mít nežádoucí účinky. Mezi takové patří například zažívací potíže, nevolnost, bolesti hlavy a další.

Pokud vám šalvěj nevyhovuje, můžete také vyzkoušet další bylinky vhodné při menopauze. Patří sem andělika, chmel, červený jetel nebo ženšen.

Akční letáky