Díky domácímu šampónu budou vlasy méně padat
Zdroj: BLACKDAY / Shutterstock.com

Jak si připravit doma účinný a levný šampon proti padání vlasů

Hříva plná lesklých a zdravých vlasů během pouhých čtyř týdnů? Nepotřebujete žádné kouzelné přípravky z lékárny ani drahé výživové doplňky. S pomocí domácího šampónu na vlasy docílíte fantastických výsledků a vaše vlasy budou objemné a plné vitality.

Vlasy to mají těžké po celý rok. V létě jsou pod palbou slunečních paprsků, vysušené větrem a namáčené v chlorované vodě bazénů, na podzim a v zimě se zase potí pod čepicí, nebo jsou vystavené mrazovému počasí a plískanicím. Není divu, že jsou často křehké, lámou se, třepí a ztrácejí lesk i objem. Zdravou a hustou kštici však získáte snadno, stačí na to speciální šampón vyrobený v domácích podmínkách. Jeho složení příznivě působí na samotné vlasy, jejich kořínky i pokožku hlavy. Během třiceti dnů váš vlasový porost promění k nepoznání, vlasy budou zdravější a omezí se i jejich vypadávání.

Základem je kopřiva

Kopřiva je pro vlasy přímo zázračná Kopřiva je pro vlasy přímo zázračná Zdroj: Lunov Mykola / Shutterstock.com Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je léčivou bylinkou, která má široké využití. Využívá se jí ve formě bylinných čajů například na podporu krvetvorby, jaterní činnosti, působí jako diuretikum a pomáhá s nejrůznějšími neduhy. Odvar z kopřiv navíc prospívá pleti a zkvalitňuje růst vlasů. Není proto divu, že jako základ domácího šampónu pro růst vlasů slouží právě kopřivový šampón. Ten můžete zakoupit buď v obchodě (sáhněte nejlépe po šampónu v bio kvalitě), nebo si ho vyrobíte snadno doma.

Domácí kopřivový šampón

Pro výrobu šampónu postačí jen pár ingrediencí. Na jaře a v létě si udělejte zásobu sušených kopřiv, případně kopřivové tinktury, abyste nutnou dávku šampónu mohli kdykoli během roku doplnit.

 • Suroviny:
 • dvě hrsti kopřivových listů
 • dvě hrsti listů z ořešáku, případně březových lístků či květů heřmánku
 • 500 ml destilované, případně převařené vody
 • 5 lžic nastrouhaného přírodního mýdla (například olivového)
 • esenciální olej vhodný pro kontakt s pokožkou

Zahřejte vodu k varu a přidejte bylinky, nechte hodinu vyluhovat. Poté výluh přeceďte přes sítko a přidejte nastrouhané mýdlo. Promíchejte, případně lehce zahřejte, aby se mýdlo rozpustilo. Na konec přidejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje a směs naplňte do čisté lahve. Uchovávejte v lednici, vydrží asi deset dní.

Šampón pro zdravé a husté vlasy

Nejen vlasy, ale i pokožce šampón z kopřiv pomůže Nejen vlasům, ale i pokožce šampón z kopřiv pomůže Zdroj: triocean / Shutterstock.com S připraveným, nebo koupeným kopřivovým šampónem se směle pusťte do výroby posilujícího vlasového elixíru. Jeho účinky ještě zesílíte přidáním extraktu z kopřiv. Teď už stačí dodat do kopřivového základu několik ingrediencí a vlasový životabudič je na světě. Nezapomeňte na ricinový olej, který nejen podporuje růst vlasů, ale působí i proti lupům a prospívá pokožce hlavy. Další důležitou složkou jsou vitamíny, pro vlasy jsou důležité hlavně vitamín A, D a B. Pro zvýšení hydratačních, regeneračních a uklidňujících účinků můžete dodat navíc ještě panthenol.

 • Suroviny:
 • 500 ml šampónu z kopřiv
 • 25 ml extraktu z kopřivy
 • 50 ml ricinového oleje
 • 3 rozdrcené tabletky vitamínu B
 • 30 ml kapek s vitamínem A a D
 • 50 ml panthenolu

Všechny složky smíchejte a slijte do skleněné lahve, dobře protřepejte. Uchovávejte v chladu. Před každým použitím obsah lahve důkladně protřepejte. Šampón naneste na vlasy obvyklým způsobem, dobře vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte pět minut působit a opláchněte z vlasů. Při pravidelném užívání budou vaše vlasy již brzy o poznání lesklejší, silnější a zdravější. Kůru můžete podpořit ještě pitím kopřivového čaje.

Vlasům prospěje i pití kopřivového čaje Vlasům prospěje i pití kopřivového čaje Zdroj: Sergei Denisov / Shutterstock.com

Akční letáky