Sauna posiluje imunitu i kondici a přináší dokonalou relaxaci
30. 12. 2010

Sauna posiluje imunitu i kondici a přináší dokonalou relaxaci

Kdo ozkusil saunu, většinou již bez ní nemůže být. Mnoha lidem pomáhá zůstat i v zimě ve skvělé kondici a při plném zdraví. Přináší uvolnění tělu i duši. Je však třeba dodržovat určité zásady, aby bylo sanování opravdu přínosné a blahodárné.

Za vznik sauny vděčíme seveřanům, kteří již dávno vyzráli na tuhé zimy a nachlazení. Slovo sauna pochází z finštiny. Zprvu označovalo jámu v zemi, později vyhřívaný dřevěný srub na břehu jezera.

Sauna jednoznačně povzbuzuje imunitu, otužuje organismus a přináší dokonalé fyzické i psychické uvolnění. Budete se po ní cítit jako zvovuzrození. Je vhodná pro všechny, kromě osob trpících srdečními a oběhovými poruchami či akutní infekcí. Doporučována není ani v první fázi těhotenství.

Jaká teplota je nejvhodnější?

V klasické finské sauně s horkým a suchým vzduchem se teplota může pohybovat od 40° až po 90 °C, někdy dokonce 100 °C.  Stoupající horký vzduch vytváří vodorovné vrstvy o rozdílné teplotě, takže si můžete vybrat tu výšku a lavici, kde je vám příjemně. Ovšem zdravotní účinek se většinou dostavuje až od teploty 70 °C. Díky suchému vzduchu tělo snese i zdánlivě příliš vysoké teploty a dokonce je vnímá jako příjemné.

Délka pobytu v sauně

i

Dýchejte nosem. Pokud vás horký vzduch pálí, nadechujte se pouze povrchově, nebo s dlaní před nosem.

Na dokonalé prokrvení pokožky i končetin a vypocení obvykle postačí 8–12 minut.

Nejlepší i nejpříjemnější je poloha vleže, kdy tělo odpočívá a prohřívá se rovnoměrně v jedné teplotní vrstvě. Vstávejte však pomalu a opatrně, aby se vám nezamotala hlava.

 

Slastný skok do ledové vody

Po prohřátí musí následovat ochlazení. Právě střídání horka a chladu tělo nejlépe otužuje, povzbuzuje krevní oběh, stimuluje imunitu. Ochlazení je dokonalém prohřátí je nejen potřebné, ale i velmi příjemné.

 • V ledové vodě je ochlazení prohřátého těla nejrychlejší – pokud se jedná o bazének, je třeba se v něm chvilku aktivně hýbat. Podobně i v závějích sněhu, pokud máte tu úžasnou možnost.
 • Déle trvá ochlazování pod studenou sprchou nebo na chladném vzduchu.
 • Zpět do sauny je vhodné se vrátit, když začnete pociťovat zimu.

 

Počet opakování: přejete si povzbuzení, relaxaci, nebo ukolébání k spánku?

 • i

  Pět opakování nikdy nepřekračujte. Za touto hranicí již sanování zdraví neprospívá, ale může jej naopak ohrozit.  

  Jeden pobyt v horku s následným ochlazením má osvěžující a povzbuzující účinek. Je ideální i před sportovní aktivitou či pohybem v chladnu – předchází namožení a úrazům svalů.
 • Svěží budete i po dvojím opakování, pokud nenásleduje pohyb, změní se efekt v uklidňující.
 • Trojí opakování je nejčastější – přináší hluboké uvolnění a relaxaci.
 • Čtyři či pět opakování navodí naprostou únavu a posléze spánek. Tento postup je vhodný pouze v dosahu lůžka.

Příprava před saunováním

i

Před saunováním ani při něm zásadně nepožívejte alkoholické nápoje.

Hodinu až dvě před saunováním nejezte. S hlady kručícím žaludkem pobyt v sauně však také ideální není. Pokud máte hlad, dejte pouze něco malého a lehkého. Žaludek příliš plný a zcela prázdný může přivodit nevolnost.

 • Přiměřeně se napijte, přímo v sauně už však raději příliš nepijte, zvláště ne studené nápoje.
 • Po saunování se naopak napijte do sytosti, je třeba rychle doplnit vypocenou vodu i minerální látky.

Plavky do sauny nepatří

Odkrytá pokožka se s horkem vyrovnává nejlépe, potu nic nebrání v odpařování. (Pokožka se v sauně dokonale prokrvuje a čistí). Jako podložka na dřevěné lavice je vhodný čistý ručník nebo prostěradlo.

Pozor na to, že horké prostředí navlhlé lavice i podlaha jsou ideální pro množení plísní a bakterií. Ve veřejných saunách si proto všímejte čistoty, dokonalý úklid je nezbytný pro vaši bezpečnost. Péči potřebují i domácí sauny. Nejúčinnější dezinfekce je horká pára, ve větších zařízeních se používají UV lampy.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

infrasauna

(Monca), 24. 12. 2015, 21:51

uplně v pohodě ;) však se nic neděje, nemusíš tady být pořád ne? no vybrala jsem si, ale ještě jsem si ji nekoupila, tak to nechám na nový rok a snad bude ještě k dostání, ale určitě bude

sauna

(Madla), 22. 12. 2015, 12:43

promiň delší dobu jsem tady nebyla... no jak to dopadlo? kterou sis vybrala? teda pokud sis vybrala :D jsem zvědavá jak surikata :D

sauna

(Monca), 11. 11. 2015, 23:46

no neboj se, už se porozhližuji na internetu a už to vypadá že se naskytla jedna která se mi líbí, jen si prostě to musím pořádně pročíst...

infrasauna

(Madla), 8. 11. 2015, 21:21

no tak si domů nějakou pořiďte ne? my jsme si s manželem domů taky jednu pořídili a nemáme s níčím problém. koukni se na internet tam toho najdeš spoustu, tak úspěšné hledání!!!

infrasauna

(Monca), 28. 10. 2015, 20:14

já mám dokonce od doktora doporučení chodit pravidelně do infrasauny a proto jsem přemýšlela a rozhodla se že by vůbec nebylo špatné si nějakou takovou pořídit domů. Máte někdo zkušenost ? byla bych ráda
Poznámka redakce: Doporučení konkrétních komerčních produktů a služeb lze v diskuzi internetového Receptáře adresovat výhradně na e-mail tazatelky. Jde nám o to, aby diskuze nesloužila komerčním účelům skrývajícím se za "dobrou zkušenost" čtenáře.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS