Účinků sedmikrásky využívali léčitelé už v 18. století. Od nepaměti si s sebou nese lidový název husí kvítko a pro lidi v minulosti byla symbolem štěstí. Dnes spíše symbolizuje jednoho z bylinkových poslů jara. Jakmile se sedmikráska chudobka (Bellis perennis) objeví v trávnících, je to dostatečné znamení k tomu, že paní zima předává pomyslné žezlo jaru a čekají nás teplejší dny. Škála zdravotních účinků líbezné sedmikrásky je podle vědců neskutečně široká. Pojďte se s námi na některé podívat.

Od trávení po hladkou pokožku

Sedmikráska má neskutečně široký záběr svých účinků. Jak konkrétně lidskému organismu pomáhá, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Začátkem jara se její síla hodí nejvíce. Nejenže nenápadná sedmikráska dokáže ulevit od kašle a příznivě ovlivnit funkci celého dýchacího ústrojí, pomůže i při horečce a chřipce. Navíc má antibakteriální účinky, tudíž ochrání a vyléčí i potíže v dutině ústní.

Čajem ke zdraví

Na chřipku i vykašlávaní pomůže sedmikráskový čaj. A to není všechno. Pravidelné pití čaje z bylinky s roztomilými kvítky s vaším tělem udělá doslova zázrak. Sedmikráska totiž velmi pozitivně ovlivňuje střevní mikroflóru a působí jako přírodní prebiotikum, jinými slovy vytváří velmi vhodné prostředí pro množení hodných střevních bakterií, čímž výrazně dochází i k posilování imunity.

Zároveň udržuje v kondici ledviny a ulevuje při jejich zánětlivém onemocnění. Navíc, pokud se odhodláte k pravidelné konzumaci droboučkého přírodního pokladu, posílíte kosti. Sedmikráska podporuje vstřebávání vápníku ze stravy, čímž pomáhá zamezit řídnutí kostí.

Snězte denně sedmikrásku

Pokud máte pocit, že se vám čaj brzy přepije, nezoufejte. Sedmikráska nabízí využití mnohem variabilnější. Proti kašli si z jejích kvítků můžete udělat léčivý med nebo sirup. Postup je v podstatě stejný, jako kdybyste se pustili do výroby pampeliškového medu.

Sedmikrásková poupata také můžete naložit do slaného nálevu a konzumovat namísto kaparů. Bát se nemusíte ani syrových květů. Pokud je nasbíráte na čistém místě, klidně jimi ozvláštněte salát, přidejte jako ozdobu do polévek, na brambory, nebo si jimi jen tak ozdobte chleba s máslem a tvarohem. Rozhodně vám neuškodí, naopak.

Přiložte sedmikrásku na štípance

Sedmikráska sice začíná kvést na jaře, ale dostupná je po celé léto. To oceníte, hlavně když se váš pobyt v přírodě zkomplikuje malým zraněním, nebo na vás zaútočí bodavý hmyz. Rozdrcené listy sedmikrásky si dokážou poradit s drobným poraněním pokožky, škrábanci a různými rankami. Také ji můžete využít jako první pomoc při bodnutí hmyzem. Rozdrtíte list, přiložíte na místo a počkejte, až se dostaví úleva.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.vitalia.cz, bylinkovyraj.net