Je zákeřná a nemilosrdná. Nevyhýbá se dětem, dospělým ani starším lidem. Rakovinotvorné buňky má každý jednotlivý člověk v těle a záleží na mnoha okolnostech, zda je imunitní systém dokáže zkrotit, nebo se jejich devastující síla projeví naplno. Medicína sice běží kupředu závratnou rychlostí a s diagnózou rakoviny umí už dnes velmi dobře pracovat. Není však všemocná a u tohoto onemocnění, více než u kterýchkoliv jiných platí, že prevence je základ, který vám může zachránit život.
Naslouchejte svému tělu
Lidský organismus je geniální a dokáže si s ledasčím poradit. Zároveň vysílá varovné signály, když je něco v nepořádku. Stejně tomu tak je i v případě, kdy se v těle začínají množit nádorové buňky. Bohužel bývá však toto varovné volání o pomoc zaměňováno s banálními onemocněními a to není dobře. Mnoho lidí se tak připraví o včasnou diagnostiku a tím sníží šance na vyléčení. Jakých příznaků si tedy všímat a kdy zbystřit a raději vyhledat lékařskou pomoc? Podívejte se na seznam příznaků ve videu na kanálu YouTube Medical Centric:
Neberte je na lehkou váhu
Druhů rakoviny je samozřejmě mnoho a každý z nich se vyznačuje jinými příznaky. Přesto lze vysledovat několik signálů, které vám tělo vysílá, aby předalo informaci, že něco není v pořádku. Jedním z nejčastějších projevů je únava. Samozřejmě se dostaví po vyčerpávajícím dni, v závislosti na ročních obdobích atd. Pokud ale z ničeho nic bojujete s až téměř chronickou únavou, nic nepomáhá a hlavně trvá dlouhodobě, problém nemusí mít banální příčinu.
Kontrolujte zažívání
S diskomfortem v zažívacím traktu může být spojeno hned několik druhů rakoviny. Pokud vás trápí dlouhodobé zažívací potíže a vy si nejste vědomí dietní chyby, rozhodně zbystřete. Varovat by vás měly skutečně dlouhotrvající zácpa, průjem, nadýmání a plynatost. Opravdu výrazným vykřičníkem a důvodem k návštěvě lékaře je pak krev ve stolici. Střevní potíže mohou signalizovat rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Plynatost a nadýmání zase rakovinu vaječníků.
Když jdou kila dolů až podezřele rychle
Varovný prst se také zdvihá v případě, že rychle a velmi výrazně zhubnete bez větší námahy. Pokud začnete nekontrolovaně hubnout a nijak tomu nepomáháte, věřte, že se ve vašem organismu děje něco, co ohrožuje vaše zdraví a ihned kontaktujte svého lékaře.
Změny na kůži a v ústech
Mezi časté varovné signály patří i změny na kůži a v ústech. Zarudlé skvrny, šupinatá kůže, časté svědění, to vše může mít banální příčinu, ale také nemusí. Kromě toho je dobré sledovat i změny na pokožce v rámci znamének, jež jsou často zdrojem rakoviny kůže. Změny v dutině ústní, jako jsou bílé či červené skvrny, bolest, nebo dokonce potíže s polykáním, mohou mít příčinu v rozvoji nádorového onemocnění.
Lze tomu předejít?
Rakovinné buňky, dle názoru odborníků, jsou přítomny v těle každého člověka. Na starosti je má imunitní systém. Pokud však imunitní systém z nějakého důvodu nemůže fungovat správně, může dojít k rozvoji rakoviny. Lze imunitní systém posílit a vznik rakoviny odvrátit? Odpověď zní částečně ano. Sílu svého imunitního systému můžete podpořit zdravým životním stylem, zdravou stravou, pohybem a vyhýbání se kouření, alkoholu. Velkým rizikovým faktorem je také obezita.
Zdroje: euc.cz, www.novinky.cz