Kalorický deficit vede k úbytku hmotnosti, na tom se odborníci na výživu shodnou. Pokud budete mírnit chutě a omezíte kalorie, přidáte pohyb, kýžený pohyb ručičky dolů na váze se časem dostaví. Může se však stát, že to s redukcí kalorií přeženete a hubnutí se zastaví. Jaké jsou varovné příznaky, že nejíte dostatečně a tím bráníte svému tělu v hubnutí.

Tělo vydává nejrůznější signály. Naučte se mu naslouchat a vyvarujte se jim. Jaké jsou nejčastější signály, které napoví, že přijímáte málo kalorií? Podívejte se na video na YouTube, kanál Meghan Livingstone:

Zdroj: Youtube

Signály můžete zpočátku číst špatně, přece jen se mohou překrývat s příznaky i vážnějších onemocnění. Proto je neberte na lehkou váhu.

Při únavě zpozornět

Asi nejčastějším znakem je únava. Pokud přijímáte málo kalorií, nebudete mít dostatek energie na cvičení, ale často i na běžné fungování. Jakmile jste unavení natolik, že po osmihodinovém spánku nedokážete vstát z postele, rozhodně svůj denní příjem přehodnoťte.

Cvičení bolí

Nemyslíme to doslova. Pokud ale cvičit nezvládáte, rychle se unavíte a při cvičení se trápíte, i to je signál, že nemáte dostatek energie. Před cvičením je vždy dobré doplnit sacharidy jako rychlý zdroj energie. Vhodný je kousek ovoce. Po cvičení zase nezapomeňte na proteiny, ty umožní tělu regeneraci a nabrání svalové hmoty.

Problémy se soustředěním

Nedostatek přijatých kalorií neovlivňuje jen vaši fyzičku, ale i psychiku. Můžete na sobě pozorovat častější zapomínání, hůře se soustředíte a činnosti, které vám dříve trvaly pár minut, nyní děláte podstatně déle. S největší pravděpodobností vám prostě nestačí ke snídani pouhý jogurt a k obědu pár salátových listů. Doplňte jídlo vždy kvalitním zdrojem bílkovin a komplexními sacharidy.

Náchylnost k nemocem

Pokud nebudete dávat tělu dostatek živin, koledujete si nejen o neschopnost zhubnout, ale také o zdravotní potíže. Nedostatek přijatých kalorií a s nimi i potřebných minerálů a vitaminů může pořádně zamávat s vaší imunitou. Budete náchylnější k podzimním nachlazením, chřipkám, ale i bakteriálním onemocněním.

Pozor na vlasy

Nejen onemocněním, ale i na vašem zevnějšku se může nedostatek přijímané potravy projevit. Poznáte to hlavně na zhoršené kvalitě vlasů a nehtů. Za ně může hlavně nedostatek biotinu, zinku a železa.

Hubnutí neprobíhá

Ať se na jídle snažíte ubírat sebevíc, váhový úbytek nepřichází. Důvod je jednoduchý. Jíte až příliš málo a svým počínáním jste si přivodili zpomalení metabolismu. Ten rozhýbete přidáním vyvážené stravy. Dbejte na kvalitní zdroje bílkovin, zdravé tuky a komplexní sacharidy.

Související články

Zdroje: www.classpoint.cz, myprotein.cz