Není rýma jako rýma. Většina lidí ji považuje za přechodnou záležitost a moc se jí nezabývá. A to je podle odborníků špatně. Rýma totiž může být jen malá epizodka, která vám naruší každodenní komfort, ale také docela agresivní starter různých onemocnění. Ať už jde o bolesti hlavy, škrábání v krku nebo horečky. Hodně záleží na tom, jaký druh infekce vaše tělo momentálně prodělává. Rýma totiž může být bakteriální, alergická nebo jen důsledek různých hormonálních změn v těle. Jak to ale můžete všechno sami rozklíčovat?

Ve videu na YouTube, na kanálu Bylinkový ráj Michaela najdete postup na přípravu jitrocelového sirupu:

Zdroj: Youtube

Jen rýmička

Důležité je, abyste pozorovali svoje tělo a hlavně svůj nos. Například vodnatá rýma, která se projevuje čirým výtokem, je známkou mírného nachlazení. Není tedy potřeba zbytečně plašit. Klid na duši můžete mít i v případě virové rýmy, která se projevuje ztrátou čichu a ucpaným nosem. Sice se vám bude pár dní hůř dýchat, ale z hlediska infekce nejde o nic závažného. Stačí, když přežijete pár nepříjemných chvilek (například pomocí inhalací, kapek s mořskou solí) a brzy budete fit.

Kdy jde do tuhého

Mnohem horší případ je žlutá a zelená rýma. Hlen tvoří odumřelé bílé krvinky, které jasně naznačují, že tělo bojuje s infekcí. Proto vůbec neváhejte a jděte k doktorovi. Odborník podle krevních testů pozná, jaký je původ rýmy a nasadí správnou medikaci. K praktikovi byste se měli vydat i v případě takzvané zadní rýmy, které se říká také zaražená. Většinou ji doprovází žluté či zelené hleny, zalehlé uši nebo bolesti hlavy a obličeje. Pokud ji nezačnete léčit, většinou se časově protáhne a přinese další nepříjemné následky. Jediné, co vám v tomto případě uleví, jsou inhalace, klid a antibiotika.

Pomoc z přírody

Rýmy zatím nejsou tak aktuální, ale s úderem podzimních dní se jejich počet zvýší. Proto nečekejte a vyrobte si jitrocelový sirup, který funguje jako přírodní lék proti zánětům a infekcím. Tudíž je ideální i proti nachlazení, rýmě či kašli. Jak si připravíte? Nasbírejte si 500 g listů jitrocele kopinatého. Důkladně je omyjte, rozdrťte a dejte povařit do rendlíku s 500 ml vody a 500 g cukru a trochou medu. Jakmile směs zhoustne, nalijte ji do sterilní zavařovačky nebo lahve, zavíčkujte a uložte na chladném místě.

Jak a kdy pomáhá?

  • Prevence i jako medicína při obtížích. Dávkování je 1 polévková lžíce denně.
  • Můžete ho naředit s vodou a využít coby přírodní kloktadlo, protože tlumí veškeré záněty v dutině ústní.
  • Sirup je vhodný i jako první pomoc při střevních a žaludečních obtížích. Pokud tedy máte těžké břicho, dejte si lžičku jitrocelového sirupu.

Související články

Zdroje: www.4health.cz, www.vimcojim.cz