„Když jsem bez energie, dám si colu,“ říká čtyřicetiletá Ivana z Mělníka a dodává, že nápoj jí přináší osvěžení, lepší chuť i pocit větší energie. Podobně to má každý druhý Čech. Cola je zkrátka nápoj, který nikdy neomrzí. Podle historiků ho v roce 1945 do Československa přivezli američtí vojáci. Chuť sladké limonády u našich krajanů natolik zabodovala, že nastupující komunistická garnitura vyjednávala s USA o možnosti výroby téhle černé limonády. Korespondenční přestřelka nakonec nedopadla tak, jak si obě strany přály. A tak se tento „imperialistický nápoj“ v Modřicích sice začal vyrábět, ale jen v omezeném množství. Jeho odbyt byl velmi sledovaný a byl povolený pouze v mezinárodních vlacích, Tuzexu nebo speciálních restauracích.

Cola v Čechách

Československo nebylo jedinou zemí, která vyráběla colu. Nápoj se uchytil i v jiných státech „východního bloku“, zejména v Bulharsku, Maďarsku a Jugoslávii. Socialistická verze české coly se servírovala v 250 ml lavičkách a ročně se vyrobilo přes 18 milionu litrů tohoto nápoje. Dnes je roční produkce 200 milionů litrů. A cola (ačkoliv je několikanásobně dražší než tehdy) už v Čechách teče doslova proudem. Co se však stane, když tenhle nápoj budete pít denně?

Stanete se závislými?

Ve videu se dozvíte o účincích odlehčené sladké limonády na váš organismus:

Zdroj: Youtube

Původní cola obsahovala kokain, kofein a víno. Postupem času se receptura změnila – víno nahradila sodovka a kokain zcela vymizel. Místo něj do nápoje výrobci přidali větší porci kofeinu. A právě kofein se stal spornou záležitostí v konzumaci této limonády. Obecně je totiž považovaný za návykovou látku, která u lidí způsobuje závislost. Na celém světě je spousta konzumentů tohoto sladkého nápoje, jejichž denní spotřeba je v řádu několik litrů coly. Důsledkem bývá obezita, ale také vysoký krevní tlak i cholesterol.

Riziko civilizačních chorob

Dnes je na trhu kromě klasické coly i její „odlehčená verze“. Jde o nápoje s umělými sladidly, které neobsahují klasický cukr, proto jsou velmi populární. Přestože se tváří jako „menší zlo“, ve skutečnosti tomu tak není. Podle výživových terapeutů jsou odlehčené limonády ultra zpracované potraviny. To znamená, že obsahují velké množství potravinářských přidaných látek (aditiva) a také hodně cukru a jejich vyšší konzumace je spojena s rizikem civilizačních nemocí. To moc „zdravě“ nezní, nemyslíte?

Zubní sklovina trpí

Většina odlehčených verzí coly bývá podle odborníků kyselá. Jde o přídavek kyseliny fosforečné. Jiné colové nápoje obsahují navíc ještě kyselinu citronovou. Mix těchto dvou kyselin může při pravidelné konzumaci způsobit narušení zubní skloviny. U „neodlehčených“ nápojů je riziko poničení chrupu ještě větší, protože kyselinám v jeho ničení pomáhá i cukr.

Přibývání na váze

Umělá sladidla bývají u „odlehčených“ nápojů náhražkou cukru. Podle odborníků po jejich konzumaci dochází ke zvýšení hladiny inzulinu. Játra je začnou přeměňovat na tuk, protože je jich najednou v těle příliš mnoho.

Odvápňování kostí

Větší množství fosforu způsobí, že tělo uvolňuje vápník ze svých zásob. Pokud budete pít colu pravidelně a ve větším množství, může dojít k odvápňování kostí.

Problémy s usínáním

Velké množství kofeinu v cole způsobuje problémy s usínáním. Spousta konzumentů nápoje si stěžuje na bezesné noci, ale také na stavy permanentní nervozity. Cola funguje jako klasický stimulant a nerozlišuje momenty, kdy tělo potřebuje relaxovat.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.seznamzpravy.cz, www.youtube.com