Zdroje: www.medicalnewstoday.com, betterafter50.com

Proč jsou voda a hydratace důležité?

O tom, kolik vody vypít, se napsaly už tisíce článků, a i když čas od času ještě někdo důležitost hydratace zpochybňuje, vědecká data mluví poměrně jasně. Výživoví specialisté a odborníci stále apelují na dostatečný příjem tekutin, a to nejen během letních veder, ale kdykoliv.

Mezi velmi módní a pro některé až zázračnou fontánu mládí je popíjení vody ráno na lačno. Jak vašemu tělu prospěje?

Poví vám to i ve videopříspěvku od Body Hub. Podívejte:

Zdroj: Youtube

Zdravé srdce i klouby

Vzhledem k tomu, že voda tvoří přibližně 70 % našeho těla a je jí v nás víc než čehokoli jiného. Je tedy nezbytná pro všechny orgány a tkáně, usnadňuje přenos živin krevním oběhem, reguluje tělesnou teplotu a je důležitá i pro fungování kloubů.

Doplnit vodu ráno po několika hodinách spánku je rozhodně dobrý nápad. Navíc pití vody po ránu také podporuje přirozený proces detoxikace vašeho těla. Voda podporuje činnost ledvin a zdraví močových cest, posiluje kardiovaskulární vitalitu a zklidňuje kloubní potíže. Ale je toho mnohem víc! Určitě neváhejte a dejte si skleničku nebo dvě hned ráno na lačno.

Dejte si skleničku vody hned po ránu

Dostatečná hydratace nahrává také hubnutí i vyprazdňování. Voda ráno na lačno, ale také kdykoli během dne před jídlem zrychluje významně činnosti metabolismu. Tímto tvrzením se zabývali vědci například v článku publikovaném v Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism v roce 2003. Přišli na to, že dvě sklenice vody pokojové teploty zhruba půl hodiny před jídlem zrychluje metabolismus průměrně o 30 %.

Kromě toho může mít dostatek tekutin také pozitivní vliv na vaše kognitivní funkce. Dehydratace se totiž také odráží na koncentraci, vnímání a soustředěnosti. Voda však ovlivňuje víc než jen bystrost. Optimální příjem vody vám může pomoci zlepšit náladu a zklidnit mysl.

Co víc si přát? Pamatujte na skleničku vody po probuzení a rozhodně uděláte něco nejen pro vaše zažívání, ale také pro celkovou pohodu.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Související články