Zdroje: www.healthline.com, jamanetwork.com, www.weebee.cz

Zázrak v podání medu se skořicí

Med se skořicí byla potravina, sladilo i lék, který znali a milovali starověcí Egypťané, Řekové, Číňané ale i Evropané středověku. Lékaři byla směs doporučována pro podporu trávení a také imunity.

Samými superlativy o kombinaci medu a skořice vás zahrne toto krátké video z produkce TOP Zaujímavostí.

Zdroj: Youtube

Čím prospívá zdraví med?

I když se med a skořice používají tisíce let, ne všechny účinky jsou ověřené a skutečně fungují. K čemu se tedy hodí nejlépe?

Shrňme si to. Med je sice nesmírně sladký a kalorický, nicméně přírodní a v lidovém léčitelství se osvědčil nejen jako tekutý obvaz, díky pozvolnému uvolňování peroxidu, ale používá se po lžičkách i proti kašli. Závěry studie „Vliv medu, dextrometorfanu a nulové léčby na noční kašel a kvalitu spánku kašlajících dětí a jejich rodičů“ zveřejněné v roce 2007 dokonce upozorňují na lepší výsledky s medem než s léčivy či zcela bez jakékoli léčby. Je to sice zajímavý výsledek, ale i ten je třeba ověřit dalšími zkoumáními.

Med je však bez jakýchkoli pochyb antibakteriální a antiseptický, což je způsobeno jeho vysokou kyselostí, tj pH mezi 3,2 až 4,5, ale také vysokou cukernatostí s minimálním obsahem vody.

Vzácná léčivá skořice

Skořice bývala jedním z nejvzácnějších koření a státy, které bojovaly o získání oblastí jejich výskytu, zaplatily za kolonizaci těchto ostrovů krví svých námořníků. Skořice byla velmi ceněná nejen pro svou vůni a použití v kuchyni, ale především jako léčivo.

Dnes je jisté, že napomáhá krevnímu oběhu, zmírňuje krvácivé stavy, má dezinfekční a antibiotické účinky, pomáhá i proti nachlazení a při trávících obtížích. Skořice má sladkou vůni a přirozeně redukuje hladinu krevních cukrů. Navíc napomáhá i metabolismu a štěpení cukrů i tuků.

Proč si dát med se skořicí?

A jak je to s kombinací obou zcela přírodních léčivých potravin? Kombinace medu a skořice by měla prospívat především srdci a krevnímu oběhu. Působí ideálně i na cholesterol a udržuje hladinou LDL i HDL cholesterolu na vhodnou úroveň.

Med a skořice mohou působit také preventivně i při již zjištěné cukrovce. Skořice napomáhá s citlivostí na insulin. V kombinaci s medem může být použita jako alternativa cukru. Nicméně ani med nemůže být používaný ledabyle a při cukrovce je možná konzumace jen omezeného množství.

Med se skořicí by měly také pomáhat s kožními problémy a zmírňovat budoucí zjizvení pokožky. Zatímco tyto účinky podporují i vědecká zjištění, s hubnutím už to není tak jisté.

Med se skořicí se také někdy doporučuje pro podporu hubnutí. Nicméně není jisté, že má blahodárný účinek na metabolismus, trávení či redukci chutí. Lžička medu se skořicí před snídaní může pomoci, ale zdá se, že tento fígl nefunguje stejně dobře na všechny.

Související články