Skořice voda
Zdroj: Africa Studio/Shutterstock.com

Zázračná skořice: Každé ráno si dejte čajovou lžičku. Tělo zareaguje do týdne

Skořici nemusíte přidávat pouze do jablečného štrůdlu nebo do vánočního svařáku. Užívat ji můžete celoročně i ve formě zázračného nápoje. S jakými neduhy dokáže skořice pomoci?

Zdroje: farmazdravi.czvitalitis.czwww.uspesna-lecba.cz

Zázračná skořice

Vědecky nejprozkoumanější složkou skořice je látka pojmenovaná jako „skořicový aldehyd" (2E)-3-fenylprop-2-enal). Je zodpovědný za typickou vůni a chuť koření. Skořicová kůra také obsahuje prokyanidiny a katechiny, které jsou zodpovědné za řadu léčivých účinků. Mezi ně patří zmírnění zánětu, zpomalení projevu Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby a potlačení růstu a dělení nádorových buněk. Skořici se také připisují úspěchy v léčbě poruch pozornosti. Účinkuje i na syndrom dráždivého tračníku, premenstruační syndrom, syndrom polycystických ovarií a uplatňuje se při léčbě otravy jídlem.

Dva druhy skořice

Existují dva druhy skořice. Cejlonská neboli pravá a Čínská (Cassia). V obchodech najdeme spíše Čínskou, která je levnější a dostupnější. Oba dva druhy skořice se mohou pyšnit výše zmíněnými léčivými účinky, avšak pokud chcete toto voňavé koření užívat pravidelně a dlouhodobě, kupte si raději Cejlonskou. Obsahuje totiž méně kumarinů, které ve vyšších dávkách mohou způsobit krvácení a bolesti hlavy. Mají také halucinační, erotizující, mutagenní a karcinogenní účinky. Dokážou také poškodit játra. Čínské skořice užívejte maximálně půl polévkové lžíce (0,5 - 2 gramy) denně. Cejlonské můžete konzumovat více. Až 1 polévkovou lžíci (cca 5 gramů) denně.

Mletá skořice Mletá skořice Čínská. Zdroj: Shutterstock.com / Stas Walenga

Skořicový čaj

Lžičku mleté skořice zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Čaj vypijte nejlépe vlažný a na lačno. Ulevuje při kašli, rýmě, a také působí proti nadýmání. Skořicový odvar můžete přisladit i medem. Nápoj uklidní a dodá energii. Vůně skořice také posiluje kognitivní a paměťové funkce, zvyšuje pozornost a soustředění. Navíc, zahřívací účinek koření zrychluje metabolismus, takže pomáhá s hubnutím.

Skořice do jídla

Koření si můžete přidat i do smoothies, do nápoje zvaný kurkuma latte, k ovoci nebo do teplé kaše. Skořici také můžete zkombinovat s kardamomem, hřebíčkem, koriandrem, římským kmínem, zázvorem, muškátovým oříškem nebo tamarindrem. Skvěle dochutí rajskou omáčku, jehněčí nebo drůbeží maso či zeleninu připravovanou na indický způsob.

Skořicová kaše je skvělá na snídani. Skořicová kaše je skvělá na snídani. Zdroj: RHJPhtotoandilustration/Shutterstock.com

Vedlejší účinky skořice

Užívání skořice by mělo být, v doporučované denní dávce, zcela bezpečné. Jelikož ale koření snižuje hladinu cukru v krvi, opatrní by měli být pacienti s diabetem. Pokud berete léky na srdce, ředění krve nebo antibiotika, zkonzultujte užívání s lékařem.

Akční letáky