Většinu lidí s virovým onemocněním na podzim sužuje bolest v krku, zvýšená teplota či kašel. Ještě horší je to s covidem, kdy člověka často trápí úzkost, deprese, únava, nespavost či jistá demotivace i několik měsíců po nemoci. Tyto neblahé příznaky mohou zmírnit některé byliny.

Heřmánek

Heřmánek je bylina s něžnými kvítky a patří mezi nejlepší bojovníky proti bolesti v krku. Zároveň má uklidňující účinky a účinně pomáhá snižovat nervozitu a stres. Současně je velmi účinná i proti nespavosti.

Levandule

Pro své skvělé uklidňující účinky je tato rostlina často používána v aromaterapii. Báječně uvolňuje napětí, pomůže k lepšímu usínání a zmírňuje lehké formy deprese i nervozity. Zkuste si uvařit sypaný čaj nebo levandulový esenciální olej použijte do aromalampy. Inhalace páry z levandulového čaje umí zpomalit činnost nervového systému a navodit stav odpočinku.

Mučenka

Plody mučenky jedlé jsou u nás známé pod názvem marakuja. Její květiny lze použít nejen při nespavosti, ale také proti úzkosti, a dokonce i proti záchvatům paniky. I u citlivějších lidí navodí jistou psychickou vyrovnanost.

Meduňka

Meduňka lékařská je výbornou volbou ke zlepšení pozornosti a paměti. Zároveň dokáže účinně snížit i pocity úzkosti. Uvařte si meduňkový čaj nebo ji zkuste inhalovat. Má příjemnou citrónovou vůni, která vás opravdu uklidní a pohladí po duši.

Černý rybíz

Výtažky z černého rybízu mají vynikající účinky při snížené funkci nadledvinek. Pomáhají v boji s alergiemi a mnohými ekzémy. Černý rybíz je také vhodný ke zlepšení hypertrofie prostaty a zmírňuje i cysty na vaječnících.

Třezalka

Třezalka tečkovaná působí jako přírodní antidepresivum a je účinná při změně nálad a pomáhá i při nespavosti. Chcete odolat nadměrnému stresu? Popíjejte z ní lahodný čaj.

Rakytník řešetlákový

Rakytník je nejlepším řešením nejen při oslabení organismu, ale také při revmatismu, ekzémech a chřipce. Je velmi účinný proti bakteriím a vhodný je i při řešení problémů se zrakem.

Dobromysl

Bylinka má mírně sedativní účinky, a díky tomu zmírňuje úzkost a současně zlepšuje kvalitu spánku. Zásadně pomůže i při migrénách a nervozitě. Je známá také pod názvem oregano.

Líska

Úžasně pomáhá při problémech s dýchacími cestami, které provází virová onemocnění. Příznivě působí i na játra a doléčení po virové žloutence. Líska obnovuje činnost plic a zlepšuje stav plicní rozedmy. Je velice vhodná také při neurovegetativní dystrofii – psychické labilitě.

Valeriána

Kořen kozlíku lékařského se používá ve formě čaje na nespavost, nervozitu a úzkosti. Extrakty z kořene kozlíku mohou mít sedativní a anxyolitické účinky a jsou běžně prodávány v podobě doplňků stravy proti nespavosti.

Zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.ayurvedicindia.info, www.moravskoslezsky.denik.cz