obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sladký odvar z lékořice, přírodní pomoc proti zánětu dutin i žaludku

Lásku nevyléčí, ale od bolesti žaludku pomoci může, dokonce dovede zahojit žaludeční vředy. Je velmi účinná i při nachlazení a zahlenění, protáhne vás jako svěží vítr.

Odvar z kořene lékořice má sladkou chuť, aniž by obsahoval cukr – a většinou nevadí ani těm, kdo pendrek a další lékořicové sladkosti rádi nemají. Je mimořádný svými léčivými účinky, pomáhá především odkašlávat při nachlazení, rovněž povzbuzuje a prohřívá organismus a hojí žaludek.

kořen lékořice lysé kořen lékořice lysé Zdroj: Shutterstock.com / Oliver Hoffmann

Aby se dutiny neucpaly

Vykašlávání je účinná obrana těla, které se snaží infekce zbavit. Spolu s přebytečným hlenem se z těla vyloučí i bakterie a viry, jež na sliznici parazitují. Ale běda, pokud se hlen usadí v dutinách.

kořen lékořice lysé, sekaný kořen a prášek kořen lékořice lysé, sekaný kořen a prášek Zdroj: Shutterstock.com / Kerdkanno

Jako prevence poslouží bylinky, které obsahují množství saponinů – ty snižují povrchové napětí kapalin a tedy i vazkost hlenu. Mezi nejúčinnější přírodní „odkašlávadla“ patří právě lékořice lysá (Glycirrhiza glabra).

Sladký odvar

Z podrceného kořene lékořice se připravuje odvar – lžičku povařte 5 minut v šálku vody, poté nechejte 10 minut luhovat. Šálek si při zahlenění nebo zanícené žaludeční sliznici dopřejte třikrát denně.

lékořice lysá (Glycirrhiza glabra) lékořice lysá (Glycirrhiza glabra) Zdroj: Shutetrstock.com / GoodStudio

Pozor však na to, že při dlouhodobém užívání může lékořice mírně zvýšit krevní tlak – vhodnější jsou proto nejvýše měsíční kůry. Při nachlazení můžete do odvaru přidat také zázvor, skořici, kardamom či anýz.

Kořen lékořice sice není k dostání v každé lékárně – ale v dobře zásobených jej zakoupíte, podobně jako v bylinkářstvích. Lékořici si můžete i vypěstovat, ale je náročná na teplo. Dříve se pěstovala na jižní Moravě, dnes se spíše dováží.

Akční letáky