Dle tradiční čínské medicíny je pevné zdraví výsledkem rovnováhy mezi dvěma energiemi, jin a jang. Tyto energie proudí tělem drahami, které se nazývají meridiány. Jakmile dojde k narušení vyváženého stavu, mohou se ozvat různé zdravotní nešvary a onemocnění. Každý měsíc v roce je podle čínské medicíny spojen s určitým orgánem, systémem nebo tkání. Tyto orgány jsou v daném měsíci citlivější a náchylnější k oslabení. Proto je důležité jim věnovat zvýšenou pozornost. V září je na scéně slinivka břišní. Jak a čím ji můžete posílit?

Více se o slinivce dozvíte v tomto zajímavém videu na YouTube, kanál Václav Vocásek - čínské cvičení čchi kung:

Zdroj: Youtube

Důležitý orgán

Slinivka je podle čínských postupů prvkem země a ovlivňuje nejen tělesnou, ale i duševní vyrovnanost. Stejně tak působí na trávení, sexualitu, plodnost, tvorbu krve a u žen reguluje i menstruační cyklus. Slinivka břišní je orgán, který se nachází za žaludkem a je spojený s tenkým střevem. Patří k hormonálnímu systému a vytváří enzymy, které pomáhají trávit potravu v tenkém střevě. Slinivka také hraje důležitou roli při udržování rovnováhy hladiny cukru v krvi.

Hormony a enzymy

Enzymy, které slinivka produkuje, pomáhají rozkládat bílkoviny, sacharidy a tuky na menší molekuly, které může tělo absorbovat. Je to důležité pro získávání živin z potravy. Slinivka také produkuje dva hormony, inzulin a glukagon. Inzulin pomáhá tělu využívat glukózu, což je hlavní zdroj energie pro buňky. Glukagon pomáhá tělu uvolňovat glukózu z jater, když je potřeba energie. Jak a čím můžete tento orgán tedy právě v tomto měsíci podpořit?

Jako první zázvor

Zázvorový kořen má řadu příznivých účinků na naše zdraví, a to včetně pozitivního vlivu na slinivku břišní. Zázvor má silné protizánětlivé a antioxidační účinky, které mohou pomoci chránit slinivku břišní před případným poškozením. Umí dokonce snížit zánět a poškození slinivky způsobené chronickým zánětem. Zázvor napomáhá zvýšit produkci enzymů slinivky břišní, které jsou nezbytné pro kvalitní trávení. Kořen lze přidávat nejen do jídla, ale není od věci také pravidelně popíjet zázvorový čaj.

Blahodárný kardamom

Kardamom je koření, které se používá už tisíce let a řadí se mezi nejstarší a nejznámější koření. Původem pochází z Indie a postupně se rozšířilo do Číny, Řecka a dalších zemí. Má celou řadu blahodárných účinků, včetně posilujícího účinku na slinivku břišní. Pokud s ní máte potíže či vás sužuje nechuť k jídlu nebo zácpa, může vám značně ulevit právě toto koření. Kardamomová silice má harmonizující a vyrovnávající účinky.

Potřebná skořice

Mezi další vhodné koření patří skořice, která má na slinivku uklidňující účinky. Zároveň dodává tělu potřebnou energii, podporuje prokrvení orgánů a také správný krevní oběh. Skořice také pomáhá při trávení a je dobrou prevencí před nachlazením a bronchitidou.

Zklidňující majoránka

Voňavá majoránka je poměrně stará léčivá bylinka, která má na slinivku podobné uklidňující účinky jako výše zmíněná skořice. Obě ingredience mají i zahřívací efekt, který je prospěšný nejen pro slinivku, ale pro celý organismus. Majoránka vám zároveň usnadní trávení a zmírní případné křeče.

Bylinkový mix

Na očistu slinivky můžete během září nasadit i bylinky. Na závěr pro vás máme tip na účinnou a velice chutnou směs. Smíchejte stejné díly čekanky obecné, kořene smetanky lékařské a měsíčku lékařského. Nasypte 2 čajové lžičky do 200 ml vody, 5 minut vařte, následně tak 10 minut louhujte a sceďte. Užívejte 2 až 3krát denně.

Související články

Zdroje: www.prozdravi.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.diochi.cz