Možná jste také jako děti, třeba na prázdninách u babičky, onemocněli. V takovou chvíli se leckdy dostala ke slovu cibule a její léčebné schopnosti. Tato rostlina z čeledi amarylkovitých má se zmiňovaným česnekem společného více než se zdá.

Na youtubovém kanálu TOP zaujímavosti se o cibuli a jejích účincích na zdraví dozvíte ještě víc:

Zdroj: Youtube

Společnice česneku

Také cibule, stejně jako česnek, má nejen antibakteriální účinky, ale slouží také na podporu zdravé srdeční činnosti, správné funkce střev či dýchacího systému, působí na pevnost kostí, je poměrně účinným antioxidantem a kromě jiného ji mnozí označují za účinného bojovníka v prevenci proti vzniku rakoviny. Určitě je tedy dobré zařazovat ji do jídelníčku ještě častěji, ideálně v syrovém stavu.

Na noc do ponožek

Cibuli ale dokonce ani nemusíme konzumovat, a přesto je schopná nám pomoci. Jak? Stačí si na noc navléci na nohy ponožky a do nich vložit pár plátků nakrájené cibule. Uvidíte, jaké zázraky se brzy začnou dít. Podle odborníků na podobné způsoby léčby se totiž právě na chodidlech nacházejí cesty, které dokáží vstřebávat a dále do těla rozvádět léčivé látky, které nám cibule nabízí.

Proti nachlazení je nejlepší

V jakých chvílích může být takový cibulovo-ponožkový zábal účinný? Určitě na něj nezapomeňte ve chvíli, kdy se neubráníte nachlazení a jeho nepříjemným doprovodným příznakům. Naši předci používali cibulové obklady na chodidla také při teplotě (horkosti) nebo při rýmě. Kromě pomoci při těchto zdravotních problémech má takový postup ještě jednu výhodu. Když si před přiložením cibule chodidla, nebo alespoň paty, navíc potřeme octem, budou po několika nočních opakováních této kůry odměnou hladké a hebké nohy. Bude k tomu stačit jemné ošetření pemzou a můžeme to brát jako přidanou hodnotu k samotné léčbě.

Cibulí proti rakovině?

Kromě obkladů je samozřejmě dobré cibuli také konzumovat. Jde o velmi bohatý zdroj flavonoidů, tedy látek s protizánětlivým účinkem. A protože víme, že záněty v těle mohou vyvolat ještě mnohem závažnější problémy, včetně podpory rozvoje rakoviny nebo cukrovky, určitě na cibuli nezapomínejme. Mohli bychom litovat.

Pomůže i s vlasy

Komu by zmíněné benefity cibule stále nestačily, může si na seznam připsat také estetickou pomoc, a to například při problémech s vypadáváním vlasů. Odvar z cibulových slupek, kterým budeme vlasy po umytí oplachovat, pokožce dodá potřebné výživné látky a minerály. Navíc samotným vlasům dodá lesk a zdravý vzhled. Jen si musíme dát pozor a pamatovat si, že stejně jako cibulí obarvíme skořápku velikonočních vajec, ulpí její barva také na vlasech.

Související články

Zdroje: www.bbcgoodfood.com, www.prozeny.cz, cs.wikipedia.org