Štítná žláza je důležitá pro mnoho procesů v těle. Jde především o využívání energie, vnímání tepla, dělení a růst buněk, správnou funkci mozku, srdce a svalů. Pokud vám tedy správně nefunguje, je nutné s tím něco dělat. My vám poradíme, jak dostat snadno a rychle štítnou žlázu do normálu.

Štítná žláza toho v těle ovlivňuje víc, než si myslíme

Štítnou žlázu najdete na přední straně krku, pod ohryzkem. Je tvořena dvěma laloky, které připomínají motýlí křídla. Samotná štítná žláza váží kolem 40 gramů a produkuje tři důležité hormony - tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. První dva ovlivňují látkovou přeměnu, metabolismus sacharidů a lipidů, zvyšují činnost centrální nervové soustavy. Kalcitonin zase zajišťuje ukládání vápníku z krve do kostí.

Velmi důležitý je pro správnou funkci štítné žlázy jód. Měli bychom ho přijímat kolem 200 mikrogramů. Těhotné ženy by ho měly přijímat alespoň 250 mikrogramů.

Dávejte si pozor na skryté nemoci štítné žlázy

Štítná žláza funguje špatně, pokud je počet uvedených hormonů buď příliš vysoký, anebo naopak nízký. V tomto případě je na vás znát únava, kolísání váhy nebo zrychlený tep. Pozor byste si měli dávat i na karcinom štítné žlázy, který může být velmi nebezpečný. Navíc pamatujte, že u žen hrozí onemocnění štítné žlázy osmkrát více než u mužů.

Pokud se vám tedy něco nezdá, rozhodně se svěřte do rukou odborníkům. Nejspolehlivějším lékařským nástrojem jsou laboratorní testy, které určí, zda máte štítnou žlázu v normálu. Ke správnému fungování štítné žlázy vám pomůže i zdravá životospráva.

Potraviny a štítná žláza

Do svého jídelníčku byste měli zařadit mořské řasy, mořské plody a ryby, mléko a mléčné výrobky, sůl s jódem, ořechy, zeleninu jako jsou dýně, rajče, paprika, fazolky, hrášek či cuketa. Z ovoce je vhodné zase mango, citrusy, borůvky, granátová jablka či třešně a jablka. Vyhýbat byste se naopak měli kedlubnám, květáku, ředkvičkám, tuřínu či brokolici.

Směs pro zdraví štítné žlázy

Na video, jak si připravit směs pro podporu správné funkce štítné žlázy, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Chcete-li vrátit štítnou žlázu do normálu, přinášíme vám snadný recept, který vám s tím pomůže. Stačí užívat třikrát denně jednu polévkovou lžíci směsi a uvidíte, že vám bude lépe. K přípravě směsi budete potřebovat pouze 50 gramů vlašských ořechů, 100 gramů pohanky a 100 gramů medu.

Vlašské ořechy namočte a rozmixujte

Ořechy namočte na čtvrt hodiny do vody. Poté je vyjměte a důkladně osušte papírovou utěrkou. Dejte na dvacet minut proschnout na slunce. Poté rozmixujte v mixéru. Díky vysokému obsahu vlákniny zajišťují ořechy pravidelnou činnost trávicího systému. Nasekané ořechy dejte do uzavíratelné skleněné lahvičky.

Pohanka léčí záněty

Osm polévkových lžic pohanky dejte do sítka a propláchněte dvakrát studenou vodou. Pohanka je podle vědeckých studií skvělá v tom, že léčí kožní vředy, záněty i nádory. Pohanku také opět pořádně vysušte v papírové utěrce. Následně sušte dvě až tři hodiny na slunci. Když je pohanka dokonale suchá, také ji rozmixujte v mixéru a následně přidejte do skleničky k ořechům.

Třetí ingrediencí je domácí včelí med, který pomáhá při cystách a dysfunkci štítné žlázy. 100 gramů medu nalijte do směsi a dobře promíchejte. Med je přírodní lék, který pomáhá proti mnoha nemocem.

Když je směs hotová, uzavřete ji do sklenice a můžete začít užívat. Pokud máte alergii na některou ze složek, určitě se poraďte o jejím užívání s lékařem. Jinak užívejte jednu polévkovou lžíci třikrát týdně a to po dobu šesti týdnů. Pak si dejte měsíc pauzu a můžete celou kúru zopakovat.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.drmax.cz