Snídaně je důležitou součástí zdravého jídelníčku, kterou byste rozhodně neměli podceňovat. Ranní strava vám doplní energii po nočním spánku, čímž zamezuje únavě, a naopak zlepšuje koncentraci a výkonnost. Zásadní je také při hubnutí, kdy pomáhá nastartovat metabolismus a zabraňuje nechtěnému přejídání. To ale závisí rovněž na správném výběru potravin, které po ránu dodají organismu vše potřebné. Ideální snídaně by proto měla obsahovat bílkoviny, sacharidy, vlákninu i kvalitní tuky.

Připravte si tři rychlé a zdravé snídaně podle video receptu na YouTube kanálu TheSeriousfitness:

Zdroj: Youtube

Různé základy snídaní

Zdravá snídaně může mít několik různých podob, které určují sacharidy. Jestliže jste přívrženci pečiva, sáhněte po tom celozrnném. Pro ty, kteří mají raději jogurt nebo kaši, jsou vhodný zdrojem sacharidů celozrnné, ovesné nebo pohankové vločky.

Vyšší pocit sytosti

Bílkoviny se vyskytují nejen v mase, ale také v mléčných výrobcích, vejcích či v pomazánkách z ryb a luštěnin. Do své snídaně proto můžete zakombinovat bílkoviny i v podobě sýru cottage, neslazeného řeckého jogurtu nebo tvarohové pomazánky. Mezi vydatné snídaně při dietě se řadí především uvařená vajíčka, která skvěle zasytí na delší dobu a zaženou potřebu mlsání.

Zdravé tuky v ořechách a semínkách

Už skoro poskládanou snídani nezapomeňte obohatit také kvalitními tuky, jenž se vyskytují v ořeších, semínkách, avokádu nebo v rostlinných olejích. Jsou důležité hlavně pro správné fungování mozku a kardiovaskulárního systému. S konzumací ořechů to ale příliš nepřehánějte, stačí pouhých pár kousků.

Dostatek vlákniny

K snídani si dopřejte také velkou dávku ovoce nebo zeleniny, které jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, vitaminů a energie. K slaným pokrmům si připravte zeleninu, a naopak jogurtům a kaším dodá sladkou chuť zralé ovoce. Jídlo si však můžete zpestřit domácím smoothiím nebo čerstvě vymačkanou šťávou.

Začátek pitného režimu

Mimo snídaně je rovněž velmi důležité začít ráno s pitným režimem, jelikož tělo může být po noci dehydratováno. Před tím, než odejdete do práce, vypijte alespoň jednu sklenici obyčejné vody nebo šálek čaje. Tekutiny vypijte ideálně před jídlem nebo půl hodiny po jídle. Nikdy však nepijte během jakéhokoliv jídla, jinak vám můžou hrozit problémy s trávením.

Související články

Zdroje: eshop.alfafit.cz, zeny.cz, tetadrogerie.cz