Sen je výtvor našeho podvědomí, když spíme. Jsou to vjemy a hlasy, dost často nereálné, a jsou mimo naši kontrolu. Vytváří je mozek ve fázi snění. Když se probudíte, většinou si nepamatujete, o čem se vám zdálo. Nezoufejte, nejste určitě sami. Hodně lidí ale tvrdí, že sny nemají. To je velký omyl, má je totiž každý, dokonce i zvířata. Sny se vám zdají v takzvané spánkové fázi REM, anglicky rapid eye movement, v češtině rychlý pohyb očí. V této části spánku mozek vytváří obrannou funkci pro vaše tělo, takže se během spánku nehýbete a nemusíte mít strach, že se vzbudíte převalováním, nebo že spadnete z postele.

Pokud se o snech a důvodu snění chcete dozvědět více, podívejte se na toto Youtube video od TED-Ed:

Zdroj: Youtube

Vědci a sny

Jak porozumět snům a jejich problematice? O to se dříve snažilo a stále se snaží mnoho vědců. Mezi nimi například velmi uznávaní Sigmund Freud nebo C.G.Jung. Freud sehrál velmi důležitou roli a zdůrazňoval, aby lidé přestali brát sny a jejich význam na lehkou váhu.

Díky němu se začalo lidstvo více zajímat nejen o sny, ale zároveň o své nitro, emoce, které cítí a jakou mohou mít sny a emoce spojitost. Jung se zase pustil do hluboké teorie snů, která měla takový přesah, že mu ani kolegové vědci nerozuměli a ostatní už vůbec ne.

Význam snů

Sny jsou nejčastěji odrazem situace, prožitků a emocí, ve kterých se momentálně nacházíte. Proto jsou sny velice důležité. Pomohou vám zachytit perspektivu událostí ve vašem životě a reflektují emoce, které znáte jen vy sami a které právě cítíte. Interpretují realitu.

Vědci již před několika lety dokázali, že sny nepředpovídají budoucnost. Takže pokud jste někdy snili o výkalech a náhodou jste našli na chodníku pětisetkorunovou bankovku, jednalo se pouze o shodu náhod, nikoliv o předzvěst finančních úspěchů. Sny nejsou proroctvím toho, co se stane, ale jakési fantastické zrcadlo, které odráží během spánku vaše emoce.

Krásný spánek, sladké sny

Sny a jejich podstata jsou důležité, ale zdaleka ne tak jako zdravý noční spánek. Ideální celkový čas nočního spánku je 8 až 9 hodin. Udělejte si relaxační teplou vanu, přečtěte si pár stránek své oblíbené knihy, odložte elektronická zařízení a zkrátka připravte své tělo a mozek na klidný a kvalitní spánek.

Související články

Zdroje: www.herbalus.cz, www.poshme.cz