Snad se mi podaří shodit ještě pár dalších kil.
Zdroj: giuseppelombardo / Shutterstock.com

Co jíst, když nemůžete držet dietu: Potraviny, které fungují jako spalovače tuku

Mám radost, že se mi hubnutí začalo dařit. Ale ráda bych sundala dolů ještě tak tři kila. Chtěla bych se vrátit o nějaký ten rok zpátky a vážit na chlup stejně, jako když jsem se vdávala. Věřím, že se mi to s pomocí dietologů i přírodních spalovačů tuků v potravinách podaří. Prozradím vám, jak co nejlépe nastartovat metabolismus.

Ne, že bych s nostalgií vzpomínala mnoho let od rozvodu na svůj svatební den. Jen bych se ráda přiblížila tehdejší váze nevěsty, což by pro mě bylo něco jako výhra v olympijském závodě proti stárnutí.

 • Kdybych jí dosáhla, znamenalo by to, že jsem setřásla úplně všechna kila, která jsem nabrala dvěma těhotenstvími a z různých jiných důvodů.
 • Znamenalo by to, že budu vážit stejně jako ve čtyřiadvaceti. Super vyhlídka!
 • Znamenalo by to dokonalé vítězství pevné vůle nad vlastní mlsností a pověrami, že (téměř) čtyřicítky toho se sebou už moc neudělají.
 • A konečně… Znamenalo by to, že alespoň jeden člověk z tehdy zamilovaného páru by nevážil o desítky kilogramů víc (Pardon, to je trochu škodolibé. Ale nemůžu si pomoct :-) ).

Zatoužila jsem po letech být tak štíhlá jako při svatbě. Zatoužila jsem po letech být tak štíhlá jako při svatbě. Zdroj: IVASHstudio / Shutterstock.com

Takže jsem po týdnu na dovolené na horách opět přišla za dietoložkou Alenou Babčaníkovou, že bych ráda sundala poslední tři kila, která mi vadí.

Aktuálně jsem se dozvěděla, že:

 • Jsem shodila na horách kilo, přestože jsem uvízla v pasti polopenze v odlehlém šumavském penzionu, kdy se žádná bůhvíjak dietní strava sehnat nedala. „S tím nemá smysl se stresovat, to se zkrátka nedá dělat nic jiného, než se nepřejídat a rozumně si z nabídky vybrat,“ podotýká dietoložka Alenka. „Tak holt si nedáte čtyři knedlíky, ale jenom dva, víc zelí a z vepřového odkrojíte ty nejtučnější kousky a dáte je stranou.“
 • Neuškodila ani jedna báječná klobása na sjezdovce. Byla sice dražší, ale prodejce se právem pyšnil certifikátem výrobku, který mohou i lidé s bezlepkovou dietou. „Znamená to, že taková klobása je mnohem kvalitnější, než s jakou se můžete běžně setkat,“ upozorňuje Alena Babčaníková. „V mnohých nekvalitních výrobcích je totiž hodně mouky a dalších přísad, které tam vůbec nepatří. Takže když už nemůžete dodržet dietu, poohlédněte se po kvalitních potravinách a nepřejídejte se.“

Návrat do pracovního procesu mi tedy přinesl i návrat k pestré dietě. Snažím se zařadit i přirozené spalovače tuků – potraviny, které v hubnutí pomáhají. Tady jsou nejznámější z nich:

 • Ananas – obsahuje enzym bromelain, který přibrzďuje ukládání tuků a příznivě ovlivňuje trávicí ústrojí.
 • Česnek – dávám si český řízný česnek do špenátu, protože má antibakteriální účinky a snižuje hladinu cholesterolu v krvi, a tím se rychleji spalují tuky.
 • Chřest – je v něm draslík, ovlivňující spalování tuků.
 • Zelený čaj – přímo blokuje ukládání tuků a má antioxidační účinky. Navíc je v něm draslík a zinek.
 • Brokolice – málokterá jiná potravina obsahuje chrom, který stabilizuje hladinu cukru v krvi. Takže vás vyváží a nenutí slídit po sladkém ani slaném.
 • Jablečný ocet – pár kapek na zeleninový salát nebo vařené brambory a získáte mimořádný kulinářský zážitek. K tomu ještě posiluje imunitní systém a snižuje chuť na sladké i slané.

K výborným spalovačům tuků patří např. ananas, česnek, brokolice, chřest. K výborným spalovačům tuků patří např. ananas, česnek, brokolice, chřest. Zdroj: LiliGraphie / Shutterstock.com

Co naopak stále nezvládám:

 • Chilli papričky – obsažený kapsaicin funguje jako dezinfekce organismu. Doslova nahazuje metabolismus, snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá vylučování žaludečních šťáv.

Akční letáky