Snad se mi podaří shodit ještě pár dalších kil.
Zdroj: giuseppelombardo / Shutterstock.com

Co jíst, když nemůžete držet dietu: Potraviny, které fungují jako spalovače tuku

Mám radost, že se mi hubnutí začalo dařit. Ale ráda bych sundala dolů ještě tak tři kila. Chtěla bych se vrátit o nějaký ten rok zpátky a vážit na chlup stejně, jako když jsem se vdávala. Věřím, že se mi to s pomocí dietologů i přírodních spalovačů tuků v potravinách podaří. Prozradím vám, jak co nejlépe nastartovat metabolismus.

Ne, že bych s nostalgií vzpomínala mnoho let od rozvodu na svůj svatební den. Jen bych se ráda přiblížila tehdejší váze nevěsty, což by pro mě bylo něco jako výhra v olympijském závodě proti stárnutí.

 • Kdybych jí dosáhla, znamenalo by to, že jsem setřásla úplně všechna kila, která jsem nabrala dvěma těhotenstvími a z různých jiných důvodů.
 • Znamenalo by to, že budu vážit stejně jako ve čtyřiadvaceti. Super vyhlídka!
 • Znamenalo by to dokonalé vítězství pevné vůle nad vlastní mlsností a pověrami, že (téměř) čtyřicítky toho se sebou už moc neudělají.
 • A konečně… Znamenalo by to, že alespoň jeden člověk z tehdy zamilovaného páru by nevážil o desítky kilogramů víc (Pardon, to je trochu škodolibé. Ale nemůžu si pomoct :-) ).

Zatoužila jsem po letech být tak štíhlá jako při svatbě.

Takže jsem po týdnu na dovolené na horách opět přišla za dietoložkou Alenou Babčaníkovou, že bych ráda sundala poslední tři kila, která mi vadí.

Aktuálně jsem se dozvěděla, že:

 • Jsem shodila na horách kilo, přestože jsem uvízla v pasti polopenze v odlehlém šumavském penzionu, kdy se žádná bůhvíjak dietní strava sehnat nedala. „S tím nemá smysl se stresovat, to se zkrátka nedá dělat nic jiného, než se nepřejídat a rozumně si z nabídky vybrat,“ podotýká dietoložka Alenka. „Tak holt si nedáte čtyři knedlíky, ale jenom dva, víc zelí a z vepřového odkrojíte ty nejtučnější kousky a dáte je stranou.“
 • Neuškodila ani jedna báječná klobása na sjezdovce. Byla sice dražší, ale prodejce se právem pyšnil certifikátem výrobku, který mohou i lidé s bezlepkovou dietou. „Znamená to, že taková klobása je mnohem kvalitnější, než s jakou se můžete běžně setkat,“ upozorňuje Alena Babčaníková. „V mnohých nekvalitních výrobcích je totiž hodně mouky a dalších přísad, které tam vůbec nepatří. Takže když už nemůžete dodržet dietu, poohlédněte se po kvalitních potravinách a nepřejídejte se.“

Návrat do pracovního procesu mi tedy přinesl i návrat k pestré dietě. Snažím se zařadit i přirozené spalovače tuků – potraviny, které v hubnutí pomáhají. Tady jsou nejznámější z nich:

 • Ananas – obsahuje enzym bromelain, který přibrzďuje ukládání tuků a příznivě ovlivňuje trávicí ústrojí.
 • Česnek – dávám si český řízný česnek do špenátu, protože má antibakteriální účinky a snižuje hladinu cholesterolu v krvi, a tím se rychleji spalují tuky.
 • Chřest – je v něm draslík, ovlivňující spalování tuků.
 • Zelený čaj – přímo blokuje ukládání tuků a má antioxidační účinky. Navíc je v něm draslík a zinek.
 • Brokolice – málokterá jiná potravina obsahuje chrom, který stabilizuje hladinu cukru v krvi. Takže vás vyváží a nenutí slídit po sladkém ani slaném.
 • Jablečný ocet – pár kapek na zeleninový salát nebo vařené brambory a získáte mimořádný kulinářský zážitek. K tomu ještě posiluje imunitní systém a snižuje chuť na sladké i slané.

K výborným spalovačům tuků patří např. ananas, česnek, brokolice, chřest.

Co naopak stále nezvládám:

 • Chilli papričky – obsažený kapsaicin funguje jako dezinfekce organismu. Doslova nahazuje metabolismus, snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá vylučování žaludečních šťáv.

Akční letáky