Kdo z nás se večer netěší, až ulehne do své měkké postele a po náročném dni si trochu odpočine. Spánek je nejen příjemný, ale i naprosto nezbytný pro naše přežití. Už několik dní bez spánku může znamenat velmi vážné zdravotní komplikace, dokonce může vést až ke smrti. Napadlo vás ale někdy přemýšlet o tom, v jaké poloze spíte? Podle odborníků si každý vybírá svou polohu podvědomě a je poměrně složité se přeučit na jinou. Například lidé, kteří během spánku chrápou, by neměli spávat na zádech – jejich obtíže se tak zesilují a zvyšuje se riziko spánkové apnoe.

Spaní na zádech tlumí i pálení žáhy

Obecně platí, že právě poloha na zádech patří mezi ty odborníky nejvíce doporučované. Je to proto, že tělo je vlastně v přirozené poloze. Páteř je vhodně podepřena, a tak tahle poloha je ideální pro všechny, kteří trpí bolestmi zad. Má ale ještě jednu zásadní výhodu – trávicí trubice od úst po žaludek postupně klesá. Pokud se vám tedy stává, že vám čas od času pronikají žaludeční šťávy do jícnu, zkuste se naučit spát právě na zádech. V téhle poloze by vás žáha pálit rozhodně neměla. Podle lékařů je tato poloha velmi vhodná pro ženy, zejména ty s větším poprsím. Tělo v ní totiž ňadra přirozeně podpírá a tkáň tak není zbytečně namáhána. Prsa by díky tomu měla zůstat déle pevná.

Dobře vybraný polštář

Aby spaní na zádech skutečně prospívalo, je potřeba zvolit vhodný polštář. Vhodné jsou pro ni anatomické polštáře. V každém případě by měl sahat jen po krk a nezasahovat již k ramenům, ani příliš zvedat hlavu. Jak již bylo řečeno, vyvarovat by se jí měli zejména lidé trpící chrápáním. Měkké patro totiž v této poloze poklesne, a tak jsou jeho projevy nejsilnější. Pokud se potřebujete z tohoto důvodu odnaučit spát na zádech, zkuste si přišít na zadní část pyžama knoflík. Ten vás pak ve spánku donutí najít jinou polohu.

A co, že prý spaní na zádech říká o vaší povaze? Dle názoru psychologů jsou lidé spící na zádech s rukama podél těla obvykle rezervovaní a mají vysoká očekávání – od sebe i ostatních. Naopak pokud máte ruce nad hlavou a nohy pokrčené, budete nejspíše spíše introvertní, naslouchající a velmi vstřícní. Pro mnohé nejspíše platíte za dobrého a spolehlivého přítele. Pokud v této poloze zasouváte ruce pod polštář, signalizujete tím navíc optimismus a radost ze života. No a samozřejmě, pokud spíte s hlavou pod dekou a nohama na polštáři, pak jste buď Pipi Dlouhá punčocha, nebo její velký fanoušek.

Spaní na boku pomůže od chrápání

Podle ortopedů je poloha na boku během spánku tou druhou nejvhodnější. I tady umožňuje stavba našeho těla správě podepřít páteř, která tak není zbytečně zatěžována. Tahle poloha má šanci zmírnit i problémy s chrápáním. Ostatně, podle odborníků spí takto nejvíce lidí. Spaní na boku je nejvhodnější pozicí i pro těhotné ženy. Lidé trpící na pálení žáhy by měli dát přednost spíše levému bohu než pravému.

Při spaní na boku ale dejte pozor, abyste se neposunuli do tak zvané polohy plodu, kdy jsou nohy skrčeny poměrně vysoko a horní část těla se k nim ohýbá. Někdy se mu říká také spaní v klubíčku. Tahle pozice je pro páteř skutečně špatnou volbu, omezuje i správné fungování vnitřních orgánů. Také pro tuhle polohu je ideální nějaký anatomický polštář, který hlavu správě podepře. Někdy bývá doporučován ještě malý polštář mezi kolena nebo je k dostání dokonce speciální polštář pro spaní na boku.

Na boku prý spí o něco častěji muži než ženy. Lidé, kteří si tuto polohu oblíbili, bývají údajně laskaví, dobrosrdeční a velmi citliví. Mohou ale také působit plaše, někdy až odmítavě.

Na břiše spí extroverti

Poslední možností, jak se můžete v posteli uložit, je spaní na břiše. Názory odborníků na tuhle polohu se liší. Na jedné straně přináší velkou úlevu od chrápání, v téhle poloze je spíše výjimečné. Navíc může tahle poloha pomáhat při bolestech v oblasti bederní páteře, a podle některých studií je také nejvhodnější pro lidi trpící vysokým krevním tlakem. Na druhé straně ale zejména ortopedi varují před tím, že páteř při spaní na břiše nemá dostatečnou oporu, zvyšuje se tak tlak na klouby a také svaly musí poměrně intenzivně pracovat. Ženy mají během spánku na břiše navíc zdeformovaná prsa, na která si navíc tlačí celou vahou svého těla. To může způsobovat jejich bolest i během dne.

Poloha na břiše může údajně vést také k nižší kvalitě spánku a dokonce i způsobovat zlé sny. Proto se doporučuje přidat si do postele ještě jeden polštář a tělo si jím trochu podložit tak, abyste spali více na boku než na břiše, které by se vůbec nemělo dotýkat postele. Podle psychologů si ale právě polohu na břiše volí lidí extrovertní, citliví a komunikativní. Právě spáči na břiše často vyhledávají extrémní situace a umí se rychle rozhodovat. Ale pozor, takový člověk nenese moc dobře jakoukoli kritiku.