Chcete znát jednoduchý způsob, jak si uchovat co nejdéle krásnou a hladkou pleť, kterou nebudou hyzdit hluboké vrásky? Spolehněte se na kvalitní spánek. Pokud budete celou noc odpočívat v pohodlných pozicích, máte vyhráno. Samozřejmě dbejte i na kvalitní postel, matraci, polštář a přikrývku.

Zdravý a kvalitní spánek je jedním z nejlepších prostředků k řádné regeneraci organismu a obnovení sil, který významně zpomaluje proces stárnutí. Proto si ho dopřávejte pravidelně a v dostatečných dávkách. K tomu je samozřejmě také zapotřebí i dobrá postel, správná matrace a také kvalitní polštář.

Kterým pozicím při spaní se vyhnout, abyste zabránili tvorbě a prohlubování vrásek na obličeji, se dozvíte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Kvalitní spánek

Zdravý a kvalitní spánek je jeden z nejlepších prostředků k řádné regeneraci organismu a obnovení sil, což maximálně zpomaluje proces stárnutí. Dopřávejte si ho pravidelně a v dostatečných dávkách.

Pokožka obličeje se kvůli úbytku kolagenu po 50 stává postupně méně pružná, k čemuž přispívá i nezdravý životní styl - požívání alkoholu, kouření a nadměrný pobyt na prudkém slunci. Stejně tak ochablou pokožku v obličeji způsobují i nedostatek pitného režimu a špatné stravovací návyky.

Je poloha na zádech nejlepší?

V jaké poloze nespat, abyste si zbytečně netvořili během spánku vrásky? Už jste slyšeli možná názor, že byste měli zásadně odpočívat jen na zádech. Poloha na zádech je často považována za nejlepší pro minimalizaci vzniku vrásek. Při této poloze totiž nedochází k tření mezi pokožkou a povrchem polštáře, což snižuje riziko tvorby vrásek. Ovšem někteří odborníci to z dlouhodobého hlediska rozhodně nedoporučují. Proč?

Rizika spojená se spánkem na zádech

Někteří lidé mohou mít v této poloze potíže s dýcháním. To může zahrnovat chrápání, spánkovou apnoe nebo obtíže s volným prouděním vzduchu. Pokud máte některý z těchto problémů, je vždy lepší zvolit jinou polohu spánku, která vám umožní snadněji dýchat. Můžete také pociťovat nepohodlí, a to zejména pokud máte problémy s bolestí zad nebo krku. V takovém případě je vhodné najít polohu, která vám zajišťuje pohodlí a bezbolestný spánek.

U některých lidí může spánek na zádech dokonce zhoršovat příznaky gastroezofageálního refluxu (GERD), což je stav, kdy žaludeční šťávy unikají zpět do jícnu. Pokud trpíte GERD, může být lepší spát na boku s mírně zvednutou horní částí těla. V každém případě je vždy důležité poslouchat své vlastní tělo a najít polohu spánku, která vám vyhovuje nejlépe. Pamatujte také na to, že vrásky jsou ovlivněny nejen polohou spánku, ale také dalšími faktory. Pravidelná péče o pokožku před spaním a dodržování zdravého životního stylu jsou také důležité pro udržení zdravé a mladistvé pleti.

Spánek na boku

Spánek na boku může způsobit vznik vrásek zejména na té straně obličeje, která přichází do kontaktu s polštářem. Pokud preferujete tuto polohu, můžete zkusit použít polštář se saténovým nebo hedvábným povlečením, který snižuje tření a tlak na obličej.

Spánek na břiše raději ne

Tato poloha je nejvíce spojena s tvorbou vrásek, protože obličej je v těsném kontaktu s polštářem a dochází k opakovanému tření pokožky. Pokud je to možné, snažte se této poloze vyhnout.

Používejte kvalitní polštář

Polštář s měkkým, ale dostatečně podpůrným povrchem může pomoci minimalizovat tvorbu vrásek. Vyberte si polštář s hladkým povrchem, který nezpůsobuje nadměrný tlak na tváře.

Péče o pokožku před spaním

Před spaním je důležité očistit obličej a aplikovat hydratační nebo noční krém, který podpoří regeneraci pokožky.

Jaká je tedy nejlepší poloha?

Nejvhodnější poloha nejen pro hladký obličej, ale i zdravý spánek je ta, ve které se vám dobře spí. Měli byste si udělat pohodlí a třeba se i v některých místech podložit polštářky. Pokud totiž spíte hlubokým a klidným spánkem, tělo regeneruje a jsou spuštěny všechny ozdravné funkce.

Vyhněte se nepohodlným polohám

Pokud tedy chcete mít pleť jako z alabastru a co nejdéle jen s minimem vrásek, udělejte si v noci hlavně pohodlí a také příjemnou atmosféru například vonnou esencí. Chce to naprosto uvolněné tělo, které bude plnohodnotně odpočívat. Pozice občas obměňujte a střídejte. Nezanedbávejte však zdravou stravu, dostatečný pitný režim, kvalitní a pravidelnou péči o pleť a také dostatek pohybu.

Oteklý obličej? Více polštářů pod hlavu

Jestliže trpíte ráno na oteklý obličej, vložte si pod hlavu více polštářů. Spaní s výškou hlavy 20 až 30 stupňů zabrání hromadění tekutin v obličejové části.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.mojezdravi.cz, www.lidovky.cz, www.vyspise.cz