Jste přesvědčeni o tom, že je jedno, jakým způsobem spíte, hlavně, že se vyspíte? Omyl! Pozice při spánku je důležitá asi tak, jako správný a zdravý jídelníček. Můžete zatěžovat vnitřní orgány nebo pohybový aparát. Nejčastější a nejméně vhodná je poloha na břiše, protože skýtá několik nástrah, které se nemusí projevit ihned.

Spaní na břiše a jeho negativa

Po celém náročném dni se rozplácnout na postel obličejem do polštáře, znáte hezčí pocit? Tak jak padnete, tak usnete. Ale polohou na břiše si můžete zadělat na bolestivé stavy v okolí šíje i na bolesti hlavy. Vždy, ať chcete či ne, je hlava vytočená nalevo nebo napravo. Jakmile se hlava vytočí do jedné strany, stočí se samozřejmě i krční páteř, což jí rozhodně neprospívá a časem se bude hlásit na scénu. Během spaní na břiše dostává zabrat i kříž a oblast bederní páteře.

Skřípete zuby? Možná za to může právě poloha na břiše! Skřípot zubů je pro někoho nejhorší zvuk na světě, i jeho následky nejsou zrovna příjemné, protože může dojít k poškození zubů dost zásadním způsobem, dokonce i k vykloubení čelisti.

Související články

Poloha na břiše přispívá i k tvorbě vrásek, jen si představte, jakému tlaku pokožku obličeje vystavujete a to po celou noc. Druhá věc je, že je tvář připláclá k polštáři, na kterém jsou nejrůznější nečistoty, i když se vám zdá, že je polštář čistý jak padlý sníh.

Pro některé ženy je spaní na břiše nemyslitelné kvůli bolesti prsou, a i když tuto polohu dříve milovaly, rychle se naučily spát jinak.

Pozitiva? Snad jen příznivý vliv na trávení.

Existuje ideální poloha?

Ne. U každé se najde několik „ALE“. Spaní na břiše je jednoznačně nejhorší, o tom jsme psali výše. Zbývá nám spaní na boku a na zádech. Půjdeme od nejhoršího k nejlepšímu, přičemž tu nejhorší polohu jsme si již popsali.

Pravý bok – zatíží zbytečně orgány, žaludeční šťávy se mohou opakovaně stěhovat nahoru k jícnu a způsobovat pálení žáhy. Negativně ovlivňuje lymfatický systém a zatěžuje srdce.

Levý bok – za tuto polohu vám poděkují vaše orgány, které budou v přirozené poloze, především srdce. Problémy s trávením vás nejspíš nebudou obtěžovat, protože je žaludek v poloze, kdy se nemají žaludeční šťávy šanci jen tak lehce dostat do jícnu.

Záda – nejideálnější poloha, při které netrpí záda ani krk. Samozřejmě se i na zádech musí dodržovat pár pravidel. Jedno z nich je, že nesmíte mít pod hlavou tucet polštářů. Jinak má tato pozice spíše pozitiva! Snižujete vznik trávicích obtíží, nezaděláváte si zbytečně na vrásky a vaše prsa nepůjdou tak rychle k zemi. K negativům patří chrápání, které je pro partnera pravděpodobně dost obtěžující. Může častěji docházet k apnoe a pro lidi, kteří mají problém s bederní částí zad, není tato pozice to pravé ořechové. Spánek si zpříjemníte vypodložením volného prostoru pod koleny měkkým polštářkem, tím se krásně odlehčí páteři.

Zdroje: zeny.iprima.cz, styl.magazinplus.cz, www.mojezdravi.cz