Melatonin je hormon, který reguluje náš spánkový cyklus. Jeho produkce je však ovlivňována světlem, a proto s rozsvícenou lampou jeho množství klesá. To může vést k řadě zdravotních problémů, které není radno podceňovat.

Pro zajištění kvalitního spánku je proto nejlepší spát v úplné tmě, minimalizovat rušivé vlivy a dodržovat pravidelný spánkový režim. Jen tak se vyvarujete negativním vlivům, které má rozsvícené světlo na náš organismus během spánku.

Jaká poloha při spaní je pro vaše zdraví nejlepší a která naopak nejhorší, se můžete dozvědět z videa na YouTube, na kanálu TopTrendingCZ:

Zdroj: Youtube

Vznik spánkových poruch

Vystavování se světlu v noci může produkci melatoninu potlačit, a tím i zhoršit usínání. To má za následek narušení přirozeného spánkového rytmu, včetně hlubokého spánku a REM fáze, kdy probíhá snění. Během těchto fází dochází také k obnově těla i mysli a pokud dojde k jejich narušení, může to vést k únavě a snížení kognitivních funkcí během následujícího dne.

Dlouhodobé problémy s metabolismem

Spánek při světle může vést k metabolickým problémům, včetně obezity. Důvodem je narušení přirozeného cyklu spánku a bdění, což ovlivňuje hladiny hormonů regulujících chuť k jídlu a metabolismus.

Vědci dále zjistili, že lidé spící při slabém osvětlení mají vyšší hladinu inzulínu ráno, a to pak vede ke zvýšené inzulinové rezistenci. Ta je zase úzce spojena s rizikem rozvoje diabetu.

Zvýšené riziko srdečních chorob

Spaní při rozsvíceném světle mívá vliv také na kardiovaskulární zdraví. K tomu dochází pravděpodobně kvůli narušení autonomního nervového systému, který řídí srdce a cévy. Zvýšené hladiny kortizolu mohou navíc vést k chronickému stresu a následně k problémům s krevním tlakem a srdečními chorobami.

Vliv na psychické zdraví

Nedostatek kvalitního spánku je spojen rovněž s vyšším výskytem depresí, úzkostí a dalších psychických poruch. Dlouhodobé problémy se spánkem tak přispívají k chronické únavě, snížené koncentraci a celkově zhoršené kvalitě života. Kromě toho může chronická únava vést k většímu riziku úrazů a nehod, což představuje další zdravotní riziko.

Narušení reprodukčního systému

Vědci také zjistili, že spánek při světle může negativně ovlivnit i plodnost. U žen dochází k narušení menstruačního cyklu a ovulace, což snižuje šanci na početí. U mužů zase světlo snižuje kvalitu spermií a ovlivňuje hladinu testosteronu. Tato hormonální nerovnováha mívá za následek sníženou plodnost a problémy s reprodukčním zdravím.

Související články

Zdroje: sleepfoundation.org, cibdol.cz, vedazive.cz