Spánek je naprosto klíčový pro správnou funkci vašeho těla každý den. Proto je důležité, aby byl co nejkvalitnější. A to souvisí nejen s vaší před spánkovou rutinou, ale také s polohou, ve které spíte.

Pokud se vám často stává, že se probudíte a bolí vás záda, nebo máte natažený sval, měli byste pravděpodobně zvážit, zda je to způsobeno pozicí, ve které spíte. To může být ze začátku obtížné, obzvláště pokud jste si na danou pozici zvykli. Podívejte se, jaké pozice jsou pro kvalitní spánek špatné.

Video o nejlepších a nejhorších spacích polohách najdete na Youtube kanále Kally Sleep:

Zdroj: Youtube

Špatné polohy pro spánek

Pokud spíte na břiše, s hlavou buď na levé nebo na pravé straně, abyste mohli dýchat, není to nejpříznivější poloha ku spánku. Zaprvé si stlačujete žaludek. Za další váha vašeho těla tlačí na plíce, čímž se omezuje pohyb bránice a hrudního koše.

Tato poloha je náročná na dýchání. Další problém je, že je tato poloha opravdu nepříznivá pro váš krk. Také působí určité zatížení ramenních a horních zádových svalů. Proto se této poloze raději vyhněte.

Pokud spíte na levém či pravém boku, gravitace posouvá orgány vždy na levou či pravou stranu. Tato pozice také vyvíjí tlak na nervy, pravé či levé paže, a také na nohy, což může vést ke zranění způsobeného kompresí.

Tato poloha také může být důvodem bolavých paží, dolní části zad a kyčlí. Je to nejčastější spánková poloha a bude těžké si zvyknout na alternativu. Ale zkuste vytrvat a myslete na to, že výslednicí bude kvalitní spánek bez jakékoliv bolesti po probuzení.

Nejlepší polohy pro spánek

Ideální poloha pro spánek je vleže. Tělo dostává oporu z matrace, a když si dáte podpůrný polštář pod kolena, můžete tak snížit tlak na záda a veškerou bolest kloubů a svalů. Když budete mít kolena v takové poloze, že budou převyšovat srdce, můžete zmírnit otoky kotníků a nohou.

Tato poloha také snižuje riziko městnavého srdečního selhání. Tato poloha je ideální za předpokladu, že nemáte problémy s dýcháním.

Pokud máte problémy s dýcháním, ideální je poloha v sedě, při které máte vzpřímenou hlavu. Například usínání v křesle. Zvedání hlavy během spánku totiž zabraňuje kolapsu dýchacích cest. Nevýhodou je, že je prakticky nemožné změnit polohu a nemáte dostatek prostoru.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, dematteohome.it