Zdroje: www.babskarada.cz, www.organicfacts.net

Proč lidé trpí zápachem z úst a co s tím?

I když je jasné, že i ústní hygiena souvisí se zápachem z úst, rozhodně to není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Čím je zápach způsoben i jak se ho zbavit, vám prozradí toto video.

Zdroj: Youtube

Zápach může provázet onemocnění

Zápáchající dech je sice nepříjemný, ale řešitelný problém. I když můžete užívat různé spreje nebo žvýkat docela běžné koření, tak jako se to dělalo po generace, problém rozhodně nepodceňujte. Konzultace s dentistou, případně obvodním lékařem, není nic, zač byste se měli stydět. Zápach totiž může být symptomem nejen zánětů dásní, ale také onemocnění zažívacího ústrojí či některých vnitřních orgánů.

Jaké koření či bylinky žvýkat?

Hledáte-li rychlý způsob jak zápach zamaskovat, můžete vyzkoušet například různé druhy koření. Tyto jednoduché a běžné suroviny se používaly již po generace. Mnohé nemají zápach jen přehlušit, ale také značně napomáhají hojení, neboť některé z nich mají i silné protizánětlivé účinky.

Mezi takové zcela běžné patří například hřebíček. Než si jeden dáte do úst a rozžvýkáte, tak pozor! Je velmi hořký. Třísloviny obsažené v hřebíčku nechutnají libě, zato pomáhají léčit dásně, dezinfikují a jsou silně aromatické.

Žvýkání skořice se doporučuje i při tak výrazných odérech jako je ten cibulový nebo česnekový. Kousek skořicové tyčinky můžete nechat v ústech tak dlouho, dokud nepříjemný zápach nezmizí. Výhodou skořice je také to, že je nejen voňavá, ale vnímáme ji také jako nasládlou, přestože žádný cukr neobsahuje.

Pomoci může i žvýkání zelené petrželové nati, jejíž lístky obsahují antibakteriální látky. Petrželová nať obsahuje vitamin B a kyselinu listovou, které přispívají ke zdraví kardiovaskulárního systému. Podobné účinky má také bazalka, kterou možná máte také doma na parapetu.

Nabízí se také žvýkání různých druhů máty. Pokud vám nevyhovuje příliš pikantní máta peprná, existuje celá řada druhů, které jsou jemnější. Lístek máty v ústech navíc není nijak nepříjemný. Mátu, ale i řadu dalších bylin, můžete také užívat jako čaj, což napomáhá především trávení.

To platí i v případě šalvěje. Ta má silné antibakteriální účinky, je proto vyhledávaným bylinným přípravkem i při bolestech v krku, nachlazení i při zažívacích obtížích. Nicméně s šalvějí buďte opatrní! Silné nálevy či příliš častá konzumace mohou působit negativně.

Související články