Srdečník je skvělá bylinka nejen pro ženy nad padesát.
Zdroj: Shutterstock

Srdečník je velice silná bylina: Jak pomůže vašemu srdci a ženám nad padesát?

Možná, že jste při procházce v přírodě narazili na srdečník. Této úžasné bylině se nevyhýbejte, obzvláště pokud vám už bylo padesát. Pro ženy v tomto věku je srdečník zcela nepostradatelný.

Už jeho jméno napovídá, že se jeho léčivé účinky využívají při chorobách srdce. Pochází ze Sibiře, kde se jako lék na srdíčko užívá celá staletí. Dnes se využívá v podstatě na všechna srdeční onemocnění, která souvisejí zejména s vysokým krevním tlakem. Čaj ze srdečníku vám může pomoci, pokud trpíte poruchami srdečního svalu, léčí i anginu pectoris, snižuje tepovou frekvenci srdce.

srdečník, sušení Jakmile srdečník objevíte venku, natrhejte si ho a usušte. Zdroj: Profimedia

Uklidní vás

Proč by jej měly sbírat a užívat ženy nad padesát? Důvodem je jeho druhá významná schopost, a to zklidňovat organismus, což využijete při srdeční neuróze, ale především při neklidu v průběhu klimakteria. Zbaví vás nervozity, úzkosti, bolesti hlavy i migrény, pomůže vám při přepracovanosti. Srdečník blahodárně působí na celou nervovou soustavu, ocení ho i ti, kteří trpí srdečními obtížemi způsobenými zvýšenou činností štítné žlázy. Příznivě působí na poruchy trávení a průjmy. 

srdečník Srdečník roste ve volné přírodě, ale můžete si ho i vypěstovat. Zdroj: Profimedia

S užíváním opatrně

Srdečník potkáte v přírodě, a to zejména na suchých místech, kolem plotů, domů i cest. Bylina je mohutného vzrůstu se zajímavými listy, kvítka jsou drobná. Pro léčebné účinky se sbírá celá kvetoucí nať. Vždy se před užíváním srdečníku poraďte se svým lékařem, s bylinkou musíte zacházet opatrně, vždy je lepší užívat ji jako součást bylinné směsi, může být mírně jedovatá.

Čaj pro srdce

čaj, srdečník Srdečník se užívá jako součást čajových směsí. Zdroj: Profimedia

Připravte si čajovou směs na posílení a zklidnění srdce.

  • Suroviny:
  • 5 dílů nati srdečníku
  • 4 díly nati meduňky
  • 3 díly kořeny kozlíku
  • 2 díly nati třezalky
  • 2 díly květu a listu hlohu
  • 2 díly listů routy
  • Postup:
  • Dvě lžíce směsi vsypte do 500 ml vroucí vody, přikryjte a nechte asi 20 minut vylouhovat. Poté přeceďte a čaj pijte třikrát denně po třetině množství. Místo kořene kozlíku můžete přidat do hotového čaje lžičku kozlíkové tinktury.

Zdroje: www.bylinkyprovsechny.czwww.biolib.czncbi.nlm.nih.gov

Akční letáky