Přetrvává názor, že s parazity se můžete setkat výhradně ve špinavých domácnostech.
Zdroj: Profimedia

Kousnutí od štěnice: Jak jej rozlišíte od kousnutí jiným hmyzem a co s ním?

Zazvonil budík a vy jste se právě probudili po příjemném snu. Místo pomalého vstávání do nového dne vás cosi nesnesitelně svědí. Nacházíte na těle červené pupínky, které se podobají štípancům od komárů nebo blech? Je možné, že vás navštívily obtížné štěnice! Kde se vyskytují, jak je poznáme a co s nimi dělat? Tady je pár rad a tipů.

Přetrvává názor, že s parazity se můžete setkat výhradně ve špinavých domácnostech nebo u nižších sociálních vrstev, kde se na hygienu zrovna moc nedbá. Ovšem to není rozhodně pravda. Škodlivý hmyz si můžete do vašeho bytu přivézt v kufru z dovolené, mohou je přinést vaši domácí mazlíčci nebo se k vám jednoduše přestěhují od sousedů.

Štěnice a potrava

Štěnice domácí (latinsky Cimex lectularius) patří mezi nejobávanější škůdce domácností. Ploštice o velikosti 4 - 5 mm a řadí se do říše živočichů a kmene členovců. Svým vzhledem připomínají vlastně jadérko jablka. Dospělí jedinci mají plochý tvar těla světlehnědé až červenohnědé barvy. Jejich přítomnost může lidem způsobit spoustu potíží.

Jakmile se u vás štěnice objeví, neváhejte a jednejte okamžitě! Jakmile se u vás štěnice objeví, neváhejte a jednejte okamžitě! Zdroj: Profimedia

Nejrozšířenějším druhem na našem území je štěnice postelová, která svůj název získala podle místa, kde se s ní nejčastěji setkáte. Přes den se skrývají v lidských obydlích a v noci, kdy jsou aktivní, sají na lidech krev, která je nezbytná pro jejich další vývoj. V každé z pěti nymfálních stádií se totiž musí nasát krví, než postoupí do vývojové fáze. Na krvi jsou závislé také samičky, které její bílkovinné složky potřebují k tomu, aby mohly vytvořit a naklást vajíčka.

Kde a jak štěnice kousnutí provádí?

Štěnice si nejčastěji vybírají části lidského těla, které nejsou zakryté oblečením nebo schované pod pokrývkou. Pod peřinu ani pod pyžamo se zpravidla nedostanou, ale v některých případech se to stát může. Při pokojové teplotě se škůdci za svou oblíbenou krevní lahůdkou vydávají dvakrát až třikrát týdně. Nejčastěji jejich štípance najdete na pažích a nohách, v oblasti ramen, krku a hlavy a také na zádech.

Jakmile se agresor objeví, pracuje na zakousnutí, které mu trvá asi 5 - 10 minut. Štípance provádí často i třikrát po sobě. V tu chvíli však ani nic necítíte, protože při vpichu do rány vypouští anestetikum, díky kterému se bolest dostaví až o něco později.

A jak štěnice poznají, že navštívily potenciálního hostitele? Hlavními impulsy jsou teplota kůže a oxid uhličitý, který člověk během spánku vylučuje.

Jak vypadá kousnutí od štěnice?

Jedná se o zarudlá kolečka s tmavší tečkou uprostřed, která jsou velká v průměru několik milimetrů. Na kůži můžete najít jen jeden osamocený štípanec, ale většinou jsou štěnice pověstné tím, že často sají krev v řadě nebo ve skupině, takže za sebou obvykle zanechají shluky tří až pěti kousanců. Vytvářejí tedy jakousi pravidelně vypadající cestičku.

Na přítomnost štěnic v bytě vás mohou upozornit nejen jejich průhledné svlečky, ale i jejich trus v podobě drobných černých teček. Dalším častým indikátorem je nepříjemný zápach.

Jak se zbavit štěnic?

Dá se říct, že zbavit se štěnic je téměř nadlidský úkon. V každém případě není nad prevenci. Při příjezdu z dovolené vyperte prádlo na šedesát stupňů. Pouze při této teplotě totiž zahubíte všechna vývojová stádia. Jakmile se u vás tento parazit objeví, neváhejte a jednejte okamžitě! Štěnice nezastaví v rychlém množení vůbec nic. Nejlepší řešení? Pozvěte si odbornou firmu, kterých je dnes nespočet!

Zdroje:

www.rentokil.com

www.zbavsejich.cz

www.dewolf.cz

Akční letáky