Kde jsou štěnice, tam se neuklízí. Tohle napadne téměř každého, když se s problémem svěříte. Jenže štěnice (Cimexlectularius) si domů může „nastěhovat“ i pořádný člověk. Hygiena ale není obranou – je jen skvělým odrazovým můstkem k následné likvidaci nevítaných hostů, protože notně usnadní desinsekci. Přítomnost štěnic není nic, za co byste se měli stydět. Zkrátka jste jen měli smůlu.

Na štěnicích je nejhorší fakt, že se jedná o krevsající škůdce. Oproti řadě jiných zástupců z řad obtížného hmyzu nás u nich potrápí všechna vývojová stadia. Krev potřebuje celý život. Sají především v noci a jsou nesmírně odolné. Vydrží hladovět až 35 týdnů!


Máte doma teplo? To štěnice milují…

Štěnice má celkem tři vývojová stadia. Prvním je vajíčko, druhým nymfa, která se celkem pětkrát svléká, a posledním stadiem je dospělec. Rychlost vývoje závisí na teplotě okolí. Pokud doma máte příjemnou teplotu a příliš nepřetápíte, řekněme kolem 20 °C, vajíčka štěnic se vyvinou do dospělce za dva měsíce. Pokud vám ale zima leze krkem a radši si i doma hovíte v takřka jižanských podmínkách, štěnice vám jen poděkují. Už při teplotě 25 °C se totiž jejich vývoj z vajíčka do dospělce zkracuje na pouhý měsíc. A naopak, při teplotě pod 15 °C se vývoj vajíček dočasně zastavuje. Tak málo ale drtivá většina domácností doma nemá.

Nechtěný suvenýr z dovolené

Na štěnice neplatí některé oblíbené fígle. Například vyklepání matrací či koberců je k ničemu, vajíčka jsou na ně přilepena. A jak se tyhle obtížné breberky do domácnosti vlastně dostanou? Lidé si je zavlečou domů nejčastěji z dovolené nebo služební cesty. V uplynulých letech se to stávalo převážně při zahraničním cestování, ale v současnosti si je můžeme dovézt i z českého hotelu nebo penzionu, nebo dokonce i z návštěvy od známých, kde jste přespali. Štěnice je totiž poměrně plachá a vylézá pouze v noci, když spíme a moc se nehýbeme.


Když je rozpoznáme, je už pozdě

Jak poznáte, že vás doma trápí právě štěnice. Bohužel poměrně těžko. Jak říká desinsekční odborník Matěj Kollárik: „Lidé si dlouho myslí, že je obtěžují komáři. V momentě, kdy pochopí, že kousance budou od něčeho jiného, jsou štěnice tak namnožené, že se bez odborné likvidace neobejdou.“ Proč to nezvládneme sami? Pan Kollárik vysvětluje: „Štěnice je mimořádně rezistentní druh hmyzu. I v oblasti profesionálních přípravků se často řeší problém s odolností štěnic vůči přípravkům.“

Připravte si zásobu pytlů

Na co se připravit, než si pozveme odborníka? Před zásahem je třeba byt všude velice důkladně vyluxovat, uklidit a utřít prach. Pytlík z vysavače je nutné zabalit do igelitového sáčku a vyhodit. Lux, respektive jeho hadici, musíme poté důkladně vyčistit teplou, nejlépe vařící vodou. Dále je nezbytné vyklidit postele. Pokud v nich máte nějaké úložné prostory, vše se napěchuje do igelitových pytlů a dobře uzavře. Ale pozor, řada lidí udělá chybu, že takto ošetřené věci odnese z „postiženého pokoje“. To nedělejte. Na závěr se sundají prostěradla a povlečení. Až proběhne zásah, vypereme je na 60 °C. Co nelze vyprat hned, musíme nacpat do pytlů a pevně zavázat. Z pytlů se oděvy i cejchy přesouvají rovnou do pračky. A co s pytli? Ty putují nemilosrdně do popelnice.


Mazlíčkům vstup zakázán

Máte psa, kočku či jiného domácího mazlíčka? Tak to bude o starost více. Zajistěte, aby v době zásahu a poté do vyschnutí přípravků nebyli v dané místnosti. U akvárií je nutné před postřikem vypnout vzduchotechniku a zakrýt je. Do vyschnutí přípravků po zásahu se nemá vstupovat do ošetřených prostor. Tuto místnost (většinou ložnici) nesmíte nevytírat, luxovat, ani v ní utírat prach po dobu přibližně jednoho týdne. Jinak byste mohli odstranit účinnou látku a kolotoč se štěnicemi by začal nanovo. Může se také stát, že štěnice začínají své životní cykly i v jiné části bytu. Zavčas vše dobře prohlédněte a mimo ošetřenou místnost důkladně luxujte.

To nejtěžší vás teprve čeká…

Likvidace štěnic vám dá zabrat stejně, jako dobře provedený vánoční úklid. Co je však pro většinu lidí to nejtěžší? Vydržet první týden po postřiku spát nadále ve stejném bytě, místnosti i posteli. Je totiž potřeba „nalákat“ štěnice na ošetřené povrchy, aby došlo rychleji a efektivně ke kontaktu s účinnou látkou. A jak nejlépe docílíte kontaktu? Když budou mít štěnice zdroj potravy.

Připravte se na to, že na vyhubení štěnic u vás doma bude třeba minimálně dvou zásahů. Na vajíčka totiž postřik nefunguje, a tak je třeba po jejich vylíhnutí akci zopakovat. V době, kdy ještě nemáte jistotu, že jste se štěnic zbavili, není vhodné chodit na návštěvy (hlavně přes noc) k vašim známým, protože existuje vysoké riziko, že jim štěnice zavlečete. To hlavní, co však budete k likvidaci tohohle hmyzu potřebovat, jsou pevné nervy.