Štítná žláza je jednou z největších endokrinních žláz, kterou máme v těle. Její špatnou funkci není vždy jednoduché odhalit a často souvisí i s dalšími chorobami. Lékaři doporučují jako prevenci ultrazvukové vyšetření štítné žlázy každé dva roky. Není však od věci i pravidelná samokontrola. Domácí vyšetření štítné žlázy je velmi jednoduché a mnohdy pomůže odhalit včas asymetrické změny a uzlíky, které onemocnění žlázy způsobují.

Chcete znát tipy pro správnou funkci štítné žlázy? Podívejte se na YouTube video na kanále Lenka Podolinská:

Zdroj: Youtube

Štítná žláza

Štítná žláza je malý orgán ve tvaru motýla a nachází se v dolní přední části krku. Je těsně nad klíční kostí a pod hrtanem. Má dva propojené laloky umístěné po obou stranách průdušnice. Jejich drobné váčky tvoří folikulární buňky, které produkují hormony štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy

Příčin, proč štítná žláza nepracuje správně, může být mnoho. U žen je pravděpodobnost onemocnění 4 x vyšší než u mužů. Nejčastěji se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy tělo začne vytvářet proti žláze protilátky a postupně ji likviduje. Častým důvodem jsou i nádory, záněty nebo ozáření. Proto není od věci štítnou žlázu pravidelně kontrolovat, a to nejen u lékaře, ale i doma.

Domácí kontrola „pouhým okem“

Kontrolu štítné žlázy můžete provádět i v pohodlí domova. Postačí, když si připravíte sklenici s vodou a budete stát před zrcadlem. Potřebujete vidět dobře na přední část krku. Pak lehce zakloňte hlavu, krk vytáhněte směrem vzhůru a napijte se vody. Během polykání pečlivě pozorujte krk v zrcadle, nesklánějte však hlavu. Sledujte pohybující se jícen, který vám usnadní odhalit případné nesrovnalosti a asymetrické změny. Pozorování s napitím několikrát opakujte, abyste stihli štítnou žlázu dostatečně prověřit.

Vyšetření hmatem

Stejně tak si můžete doma provést test pomocí pohmatu. Jedná se o tzv.  palpaci štítné žlázy. Dotkněte se oběma rukama krku zepředu a pokuste se prsty odhalit, jestli je žláza v normálu nebo zda je bolestivá, tvrdá, moc měkká nebo s případnými uzlíky či jinými nežádoucími útvary.

Použijte teploměr

Můžete také vyzkoušet metodu amerického vědce Broda Otto Barnese, který před zhruba 50 lety zjistil, že výborným ukazatelem funkce štítné žlázy je tělesná teplota. Došel k jasným závěrům, že abnormální ranní teplota je prvním příznakem zánětlivého procesu ve štítné žláze. Vynalezl test BBTT, který se ukázal jako účinnější než chemické testy. Připravte si teploměr k posteli ještě před spaním a ve chvíli, kdy se probudíte, vložte ho ihned do podpaží. Měření provádějte o něco déle než obvykle, a to zhruba 10 minut.

Pokud jste dosáhli hodnot mezi 36,5 °C a 36,8 °C, vaše štítná žláza by měla být v pořádku. Jestliže je teplota nižší, může se jednat o hypotyreózu, kdy štítná žláza nepracuje tak, jak by měla. Příčinou mohou být nejen chronické únavy, deprese a častá nachlazení, ale i problémy s pamětí a soustředěním.

Související články

Zdroje: www.verywellhealth.com, www.healthline.com, www.denik.cz