Studené ruce a nohy bývají každoroční součástí chladnějšího období roku. Teplá krev se totiž soustředí v oblastech hrudníku, kde se nacházejí životně důležité orgány. Dochází tudíž ke snížení průtoku krve do horních i dolních končetin. S těmito problémy mohou však pomoci i některé bylinky. Které to jsou?

Zbytečně se nestresujte

Běžně příznaky studených končetin způsobuje velká psychická zátěž, která vyplavuje do žil adrenalin. Ten následně způsobuje zúžení cév. Organismus ví, jak na stres reagovat. Tělo si šetří energii, a předem se připravuje na boj nebo útěk. To totiž organismus předpokládá, že se stane ve stresové situaci.

Žijte zdravě

Další příčinou Raynaudova syndromu je špatný životní styl. Jestliže máte sedavé zaměstnaní, dělejte si přestávky a trochu se projděte. Dalším velkým spouštěčem stahování cév je kouření, vysoký cholesterol či cukrovka.

Nemoci způsobující studené nohy a ruce

Anémie neboli chudokrevnost také způsobuje, že máte studené ruce a nohy. Tato nemoc má základ ve snížené koncentraci hemoglobinu v krvi. Může to způsobovat nedostatek železa, vitaminu B12 nebo chronické onemocnění ledvin. U některých jedinců postačí pouhá změna jídelníčku.

Hypotyreóza je onemocnění, které vznikne z důvodu nedostatečně aktivní štítné žlázy. Ta neprodukuje tolik hormonů, jak by měla. Tím je postižen celý metabolismus, který řídí krevní oběh a tělesnou teplotu. Lidé trpící touto nemocí bývají často nachlazení, jsou unavení, přibývají na váze a mívají i studené končetiny.

Pokud vám je zima i v teplém období, může to způsobovat také například tzv. Raynaudův syndrom neboli syndrom studených nohou. Jinak řečeno, máte nedostatečné krevní zásobování končetin.

Rozmarýn se s tím popere!

Tato blahodárná bylina dokáže zcela odstranit pocit chladu v rukách i nohách. Pozitivně ovlivňuje zdraví jedince, uklidňuje a pomáhá při nervovém vyčerpání. Připravte si doma rozmarýnové víno a jako bonus získáte přírodní prevenci proti rakovině tlustého střeva, jater, prsu a konečníku. Čerstvý rozmarýn nakrájejte na malé kousky a nasypte do ¼ sklenice. Dolijte červeným vínem a nechte stát 3 - 4 týdny, během kterých sklenici občas protřepejte. Po uplynutí této doby sceďte. Pijte nalačno ráno a večer po jednom kalíšku.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je našimi předky používán už několik staletí. Pomáhá proti kornatění cév a proti stařecké demencí. Jeho užitím rozšíříte i ty nejužší cévy, což vede ke zbavení se studených končetin. Tato bylina obsahuje mimo jiné antioxidační enzym s atomy železa, který správně okysličuje krev. Odvar z listů pomůže proti astmatu a může působit i protialergicky.

Gynostema pětilistá

Často bývá zaměněna za ženšen pětilistý, který má velmi podobné účinky. Využití najde jako čaj, ale i v salátech chutná skvěle. Pomáhá proti stresu, který bývá častým spouštěčem hned několika druhů nemocí. Dále zlepšuje průtok krve, snižuje krevní tlak a špatný cholesterol. Umožňuje úpravu hladiny cukru v krvi, a pokud budete gynostemu užívat dlouhodobě, díky zdraví prospěšným látkám zlepší i regeneraci jater.

Bez černý nejen při hubnutí

Pozitivní účinky na lidské tělo mají květy i plody bezu černého. Dokáže se vypořádat s toxiny v organismu a pomáhá hubnout díky kyselině chlorogenové. Další výhodou bezu je posilování pružnosti cév, kterou má na starost rutin. Jeho zásluhou je též pozitivní působení na oběhovou soustavu.

Zdroj: bylinkyprovsechny.cz, novinky.cz, zdravi.euro.cz, ncbi.nlm.nih.gov