Jak se vypořádat se zápachem potu?
Pot je přirozený a potřebujeme ho, právě když je horko. Ochlazuje nás a dělá život snesitelnější, i když se nám může zdát nepříjemné, že nám teče po zádech, v krůpějích vytryskává v obličeji nebo tvoří mapy a fleky na bavlněném oblečení.
Samotný pot nijak zvlášť nezapáchá a snadno se jej zbavíte umytím. Co zapáchá, jsou množící se bakterie, které potřebují především vlhké prostředí, aby se jim dařilo. A to jim zajišťuje právě pot.
Jak se vyvarovat zápachu potu i co jej způsobuje vám vysvětlí tento kratičký příspěvek z YouTube kanálu wikiHow.
Se zápachem pomůže i sůl
Proti zápachu tedy můžete bojovat různými prostředky a jedním z nich je i tak obyčejná věc, jako častější mytí a převlečení do čistého oblečení. Nicméně zápachu a množení se bakterií můžete předejít i takovými prostředky, které nejsou deodoranty, ale působí přirozeně antibakteriálně.
Mezi tyto patří například i obyčejná sůl. Ta má také prokazatelné antibakteriální účinky a používá se jako mírná dezinfekce. Sůl máme doma všichni a její použití je velmi jednoduché. Ve sprše se namočte, do vlhké dlaně s troškou vody nasypte lžičku jemné soli a touto hrubou kašičkou si promasírujte podpaží. Buďte velmi jemní, sůl má samozřejmě i abrazivní účinky a není třeba žádné velké drhnutí.
Pokud vám tento způsob nevyhovuje a je pravdou, že použití sypké soli ve sprše je trošku krkolomné, můžete také sáhnout po starém dobrém kamenci nebo antibakteriálních esenciálních olejích.
Zbavte se bakterií i zápachu
Kamenec draselno-hlinitý čili alunit je prostředek určený k zastavení drobného krvácení, proto jej dříve muži používali po holení. Navíc je to také přirozený antiperspirant, který zabraňuje množení bakterií.
Jde o téměř čirý kámen, který bývá zbroušený dokulata, aby jím bylo možné jemně třít kůži. Kamenec se používá velmi snadno. Opláchněte jej čistou vodou a otřete obě podpažní jamky. Kůži nechte oschnout nebo jemně osušte čistým ručníkem. Kamenec vydrží velmi dlouho a kostka nebo kulička stojí okolo stovky.
Jak už bylo řečeno ve videopříspěvku, k redukci bakterií připívají také antibakteriální mýdla, která můžete koupit v drogerii i v sekci s kosmetikou v obchodech. Antibakteriální účinky mají také mnohé esenciální oleje, které lze smíchat se sprchovými gely či tekutým mýdlem.
Pokud byste chtěli vyzkoušet také tento způsob, pamatujte, že esenciální oleje je nutné velmi ředit. Na 100 ml mýdla nebo gelu byste měli použít maximálně 5 ml esenciálního oleje. K silně antibakteriálním patří Tea tree, levandulový, eukalyptový a mátový olej, ale také skořicový, hřebíčkový nebo esenciální olej z oregana.
Zdroje: express.co.uk, healthline.com