Šunka je poměrně oblíbená potravina, která se na českých stolech objevuje v některých domácnostech téměř denně. Bývá součástí snídaní, hlavních chodů a také svačin. Ačkoli se to může zdát mnohým z vás překvapivé, existuje hned několik důvodů, proč byste si měli její spotřebu hlídat a případně omezit. Její nadměrná konzumace totiž souvisí s vyšším rizikem vzniku cukrovky typu 2.
Chcete se dozvědět, jak se připravuje medová glazovaná šunka? Podívejte na toto YouTube video na kanálu Cooking With Tammy:
Tvrzení vědců
Rozsáhlý výzkum zkušených expertů z Cambridge, kterého se účastnilo dva miliony lidí z celého světa, přinesl závěr, jaké množství uzenin a masa ohrožuje zdraví člověka. Na základě svých výsledků odborníci doporučují omezit konzumaci masných výrobků a červeného masa, jelikož prokazatelně zvyšují rizika vzniku výše zmíněné choroby.
Výsledky výzkumu byly jednoznačné a uvádějí, že běžná denní konzumace 50 g zpracovaného masa, což odpovídá například 2 plátkům šunky, zvyšuje riziko vzniku diabetu v následujících deseti letech o celých 15 %. Pokud denně sníte 100 g červeného masa, což je například 1 malý steak, je pravděpodobnost vzniku cukrovky vyšší o 10 %.
Proč šunka zvyšuje riziko cukrovky
Hlavním důvodem, proč šunka přispívá k rozvoji cukrovky, je její zpracovaní. Při její výrobě dochází k mnoha postupům, které ovlivňují složení výsledného produktu. Týká se to například použití nadměrného množství soli a mnohých dalších konzervantů a uzení.
Bohužel to ovlivňuje vznik škodlivých látek, které negativně ovlivňují metabolismus glukózy a zvyšují inzulinovou rezistenci. Je také důležité zmínit, že šunka je často zdrojem skrytých cukrů. I když se to nemusí zdát, mnoho druhů šunky obsahuje přidané cukry, které mohou dále zvyšovat hladinu cukru v krvi a přispívat k rozvoji nebezpečné cukrovky.
Výsledky chválí i další experti
Tento výzkum získal obdiv i od odborníků, kteří se na něm přímo nepodíleli. „Údaje naznačují, že vyřazení červeného a zpracovaného masa z jídelníčku může lidi ochránit nejen před srdečními chorobami a mrtvicí,“ řekl Naveed Sattar z Glasgowské univerzity.
A jaká jsou doporučení?
Přestože studie uvedla příklady na konzumaci šunky či steaků, neznamená to, že byste se měli těchto potravin naprosto vzdát. Nutriční poradci doporučují, že je nutné u masných výrobků sledovat kromě zkonzumovaného množství také jejich kvalitu, obsah složení, původ i způsob zpracování.
Vždy mějte na paměti, že čím větším průmyslovým zpracováním výrobek projde, tím je u něj vyšší riziko, že může být podnětem ke vzniku různých chorob. Obsahuje totiž nejen mnoho soli, ale i potravinářských barviv, konzervantů a emulgátorů.
Zdroje: www.denik.cz, www.irozhlas.cz, www.idnes.cz