Nepříjemné šimrání v oblasti chodidel byste neměli nikdy zanedbávat. V nejčastějším případě se totiž jedná o jeden z nejčastějších problémů této tělesné partie. Je jím mykóza, tedy značně nepříjemná plíseň. Bohužel je velmi odolná a není výjimkou, že se opakovaně vrací. Jak ji rozpoznat a co nejdříve se jí zbavit?

Co pomáhá na plíseň nehtů se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Fakta o zdraví:

Zdroj: Youtube

Mykóza je prevít

V počátku zcela nenápadné šimrání chodidel je často první příznakem nepříjemné mykózy. Jakmile se na vašem těle uvelebí, je mnohdy těžké ji dokonale zlikvidovat. Způsobují ji dermatofyty a jedná se o druh hub, které se přirozeně vyskytují v našem prostředí. Jakmile vás napadnou, pokožka je sušší, loupe se a zároveň svědí a někdy i pálí. Ve chvíli, kdy se tyto houby přemnoží, dochází k zánětu.

Kde hrozí nákaza

Houbám způsobujícím mykózu vyhovují vlhká a málo větraná prostředí jako například bazény, posilovny a společné sprchy a šatny. Mají zde perfektní podmínky k životu a rychlému rozmnožování, a tak se jedná o jeden z největších zdrojů nákaz. Pokud však trpí na mykózu některý člen vaší domácnosti, hrozí vám riziko infekce i doma. Vždy je nutné dodržovat důslednou hygienu a léčbu.

Nejčastější příznaky

Jak již bylo zmíněno, nákaza se nejprve projeví nepříjemným svěděním, nejčastěji mezi prsty chodidel. Postupně se připojuje pálení a také nepříjemný zápach. Suchá kůže má tendenci časem rudnout, odlupovat se, ale i praskat, kdy hrozí nebezpečí nepříjemného zánětu. Bohužel hrozí i napadení okolí nehtu a jeho lůžka. Proto vždy jednejte včas a nedejte mykóze možnost se rozšířit.

Jak mykózu nohou léčit

Jakmile pocítíte příznaky mykózy, nemusíte hned panikařit. Začněte nohy řádně ošetřovat. Při narůstajících problémech je vždy nezbytná návštěva lékaře. A jak můžete nepříjemné kvasinky doma likvidovat? Svědící místa hlavně neškrábejte, tím by se nemoc ještě víc rozšířila do dalších oblastí.

Důsledná hygiena

Je nutné separovat veškeré věci, které jedinec s mykózou používá, aby nákaza nepostihla dalšího člena rodiny. Proto perte například ponožky či ručníky vždy odděleně a na vysokou teplotu.

Nejen octová koupel

Při prvních příznacích lze využít k léčbě mykózy osvědčenou octovou koupel. Stejně tak můžete postižená místa octem potírat pomocí kousku gázy či kosmetického tamponu. Velmi dobře účinkuje i odvar z přesličky, zeleného čaje, levandule a šalvěje.

Související články

Zdroje: www.aazdravi.cz, www.cpzp.cz, www.zena-in.cz, www.euc.cz