Svědění provádí i onemocnění jater

Zarudlá kůže, pupínky nebo jiné změny na pokožce jsou často důvodem svědění. Příčina bývá někdy jiná a kožní problémy jsou jen symptomem. Když ale vidíme změny na pokožce, dokážeme si svědění lépe vysvětlit. Víte ale, že svědění se může objevit také bez očividné příčiny? Bez vyrážky či jiných podobných projevů? Původ vás nejspíš překvapí, běžně si totiž dráždivé a sžírající svědění s onemocněním jater nespojujeme.

O tom, že játra lze poškodit, tuší něco každý. Víte však, jak podpořit fungování jater? Například stravovacími doplňky. Aleš Lamka vám ve svém příspěvku z YouTube kanálu Aleš Lamka – Fitness prozradí, jakým způsobem játra podpořit.

Zdroj: Youtube

Svědění a onemocnění jater

Různé druhy svědění jistě každý zažil a nejčastěji jsou příčiny dobře známé, objeví se vyrážka, kousnutí hmyzem nebo jiné změny na kůži, které vedou k odhalení příčiny. Nefunguje to tak ale vždycky. Někteří lidé popisují stavy svědění kůže, které žádné takové symptomy neprovázejí. Vyrážka ani jiné podráždění se nevyskytuje a okolí dokáže jen stěží uvěřit, jak příšeně nepříjemné svědění může být. Ba co víc! Mechanismus a příčinu dlouho neznali ani odborníci. Už to ale neplatí a důvod je pro mnohé překvapivý. Za takovými stavy stojí onemocnění jater a mikroRNA, což bylo pro odborníky ještě nedávno novinkou.  

Svědění kůže provázející různá onemocnění jater je fyzicky i duševně jedním z velmi vyčerpávajících symptomů. Nejde je o nějaké nepříjemné pocity na kůži, ale o drásavý zničující pocit, který je následkem mnohých biologických pochodů odehrávající se v kůži.

Toto svědění provází především onemocnění jako primární biliární cirhóza, primární sklerotizující cholangitida a intrahepatální cholestáza v těhotenství. Pátrání po konkrétních příčinách není pro vědce jen zajímavé, ale hlavně by mohlo vést k vývoji léčiv, která by mohla alespoň poskytnout úlevu, které se pacientům zatím nedostává. Odhalení toho, jaké látky v kůži konkrétně způsobují svědění při onemocnění jater je tedy pro odborníky klíčové.

Trpíte onemocněním jater a svěděním?

Jak ke svědění dochází přesně bylo odhaleno až ve studii z roku 2021 provedené na Duke University a publikované v odborném časopise Gastroenterologie. Studie s názvem „Přeslechy epiteliálně-senzorických neuronů jsou základem cholestatického svědění vyvolaného lysofosfatidylcholinem“ prvně popsala, co se odehrává v kůži. Složité, do té doby nepozorované procesy, jsou nejen zajímavým objevem, ale také základem nových přístupů k léčbě a vývoje účinných preparátů. Běžná léčiva jako například antihistaminické tablety či krémy totiž na tento typ svědění nezabírají.

Než se dostane na léčiva, která budou schopná změnit procesy v kůži, nezbývá než se řídit následujícími radami.

  • Používejte při sprchování a mytí spíš teplou než studenou vody. Doporučuje se i používání jemného mycího prostředku.
  • Vhodné je také omezit pobyt v horkém a suchém prostředí.
  • Kůži zklidněte studenými vlhkými zábaly.
  • Vyvarujte se škrábání.
  • Oblečení, povlečení a další bytové textilie volte takové, aby zbytečně neiritovaly kůži.
  • V domácnosti či kanceláři používejte zvlhčovač vzduchu a upřednostňujte volnější prodyšné oblečení.

Související články

Zdroje: news-medical.net, gastrojournal.org, healthline.com