Jakmile vás začne svědit kůže kdekoliv po těle, je to problém. Proto není divu, že se ho chcete rychle zbavit. Jak? Prostě se podrbete. Jenže tento způsob řešení není ideální. A vlastně spouští to, co nechcete – podrážděnost svědivé kůže a ještě větší touhu po podrbání.

Nakonec se může stát, že si pokožku rozederete a zanesete si do ní nějakou infekci. A to už není legrace. Pojďme se proto zaměřit na to, co svědění způsobuje a jak mu můžete zamezit.

Autorka videa, Michaela Tesařová, vám vysvětlí, co funguje na svědění nohou. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Suchá kůže

Říká se jí také xeróza. Jde o kožní onemocnění, při kterém kůže ztrácí svou přirozenou vláhu a extrémně se vysušuje. Výsledkem je svědění a šupinatý povrch s tisícovkou prasklinek

Co vám uleví: Dodržujte pitný režim, který dodá tělu tekutiny. Změňte své rituály v koupelně. Zkraťte sprchování na polovinu a místo horké vody (která pleť jen vysušuje) si dopřejte vlažnou sprchu. Pozor: Nepoužívejte klasická mýdla, ale dermokosmetiku, která se prodává v lékárnách.

Ekzém

Většinou se objeví jako důsledek horka, nadbytečného pocení a spálenin od slunce. Poznáte ho podle začervené kůže, kterou „zdobí“ krusty a puchýřky. Všechny tyhle podoby jsou svědivé a zároveň bolestivé.

Co vám uleví: Pokud nechcete, aby se vám ekzém zhoršil, vyhýbejte se sluníčku a vyhledávejte spíš stín. Jako „ochranku“ kůže používejte opalovací krém s UV filtrem, který je na minerální bázi. Pomoci vám mohou i různé bariérové masti a v případě zánětu, kortikoidy.

Štípance od hmyzu

Je jedno, jestli vás bodne komár, ovád nebo vosa… V případě štípance se vám může „rozjet“ lokální zánět, který svědí jako čert. Jak ho zmíníte?

Co vám uleví: Určitě nic nezkazíte chladivým obkladem. Využít můžete i přípravky s obsahem kalaminu (minerální směsi oxidu zinečnatého a oxidu železa), který je antiseptický, protizánětlivý a snižuje pocity svědění.

Mykóza (plíseň nohou)

Plíseň můžete chytit kdekoliv, třeba na veřejných koupalištích. Nejčastěji se „usazuje“ mezi prsty, kde vytváří zarudlá místa s otoky a šupinatým povrchem. Plíseň může svědit, pálit, ale také zapáchat.

Co vám uleví: Přestože máte nutkání, nikdy svědivá místa neškrábejte! Jedině tak docílíte toho, že plíseň se bleskově rozšíří. Jako první pomoc využijte antimykotické krémy, roztoky a gely. Pokud na vás nezaberou, raději zajděte co nejrychleji k lékaři, který vám předepíše perorální antimykotika.

Související články

Zdroje: www.drmax.cz, www.pilulka.cz