Svízel syřišťový: na otoky, obezitu, záněty i nervozitu
9. 9. 2018

Svízel syřišťový: na otoky, obezitu, záněty i nervozitu

Svízel není jen nenápadná rostlina, která se nám často omotává kolem nohou. Je léčivkou, kterou lze použít rozmanitými způsoby na nejrůznější obtíže – záněty v ústech, revma, krvácení z nosu, popáleniny …

Svízel syřišťový (Galium verum) je vytrvalá bylina hojně roste na suchých, zvláště podhorských pastvinách, lukách a stráních. Dorůstá výšky asi 50 cm, ze zaoblené, čtyřžeberné lodyhy vyrůstají přesleny čárkovitých listů a droboučké citronově žluté květy v bohatých latách, jež lehce medově voní. Sbírá se kvetoucí nať od června do září.

Svízel syřišťový (Galium verum)

Léčebné účinky

Svízel syřišťový se využívá především v urologii, protože je značně močopudný. S úspěchem jej lze využít i v léčbě proti otylosti, jelikož snižuje chuť k jídlu. Patří také k nejúčinnějším léčivům dutiny ústí – žvýkáme buď čerstvou bylinu nebo spařenou suchou drogu.

Poměrně málo známý je fakt, že tato bylina má silné protirevmatické působení – v tomto případě se využívá kombinace vnitřní a zevní léčby. Na oteklé klouby aplikujeme kašovité obklady, stejně jako na furunkly, nehojící se rány a kožní záněty, případně i na lehčí popáleniny. Působí dobře i při nočních křečích v nohou, kdy jej podáváme vnitřně.

nálev ze svízele syřišťového

Jak bylinu užívat?

  • Nálev zlepšuje prokrvení a krevní oběh. Čajovou lžičku natě přelijeme šálkem vařící vody, přikryjeme a necháme krátce vyluhovat. Neužíváme víc než 2 šálky denně!
  • Vynikajícím močopudným prostředkem je šťáva z čerstvé natě smíšená s horkou vodou.
  • Čerstvé listy staví krvácení z nosu: podrtíme je a vtlačíme do nosu tak, aby se posléze daly vyjmout.
  • Droga má nepříjemné aroma, které lze odstranit kombinováním do směsí – např. s celíkem zlatobýlem a květy žluté hluchavky v poměru 50 g natě celíku, 30 g natě svízele a 20 g květu hluchavky (lze nahradit květem hluchavky purpurové). Tato směs se osvědčuje především v urologii.
  • Při závratích a nervových potížích užíváme nálev z kvetoucí natě: 8 až 10 g květů přelijeme 0,5 l vařící vody a necháme přikryté krátce vyluhovat. Pijeme 3x denně šálek před jídlem (vždy po jedné třetině dávky).

Autor Valdemar Grešík.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS