Svízel syřišťový (Galium verum) je vytrvalá bylina hojně roste na suchých, zvláště podhorských pastvinách, lukách a stráních. Dorůstá výšky asi 50 cm, ze zaoblené, čtyřžeberné lodyhy vyrůstají přesleny čárkovitých listů a droboučké citronově žluté květy v bohatých latách, jež lehce medově voní. Sbírá se kvetoucí nať od června do září.

Léčebné účinky

Svízel syřišťový se využívá především v urologii, protože je značně močopudný. S úspěchem jej lze využít i v léčbě proti otylosti, jelikož snižuje chuť k jídlu. Patří také k nejúčinnějším léčivům dutiny ústí – žvýkáme buď čerstvou bylinu nebo spařenou suchou drogu.

Poměrně málo známý je fakt, že tato bylina má silné protirevmatické působení – v tomto případě se využívá kombinace vnitřní a zevní léčby. Na oteklé klouby aplikujeme kašovité obklady, stejně jako na furunkly, nehojící se rány a kožní záněty, případně i na lehčí popáleniny. Působí dobře i při nočních křečích v nohou, kdy jej podáváme vnitřně.

Jak bylinu užívat?

  • Nálev zlepšuje prokrvení a krevní oběh. Čajovou lžičku natě přelijeme šálkem vařící vody, přikryjeme a necháme krátce vyluhovat. Neužíváme víc než 2 šálky denně!
  • Vynikajícím močopudným prostředkem je šťáva z čerstvé natě smíšená s horkou vodou.
  • Čerstvé listy staví krvácení z nosu: podrtíme je a vtlačíme do nosu tak, aby se posléze daly vyjmout.
  • Droga má nepříjemné aroma, které lze odstranit kombinováním do směsí – např. s celíkem zlatobýlem a květy žluté hluchavky v poměru 50 g natě celíku, 30 g natě svízele a 20 g květu hluchavky (lze nahradit květem hluchavky purpurové). Tato směs se osvědčuje především v urologii.
  • Při závratích a nervových potížích užíváme nálev z kvetoucí natě: 8 až 10 g květů přelijeme 0,5 l vařící vody a necháme přikryté krátce vyluhovat. Pijeme 3x denně šálek před jídlem (vždy po jedné třetině dávky).