Jedna společnost. Dva tábory. Je to jako u psů a koček. Sycená nebo nesycená voda? Perlivá voda je častokrát oblíbenější kvůli faktu, že je uměle nasycena oxidem uhličitým. To jí dodává kyselejší chuť, která v mnohých případech vítězí oproti neutrální neperlivé vodě.

Někomu bublinky moc dobře nedělají, pro někoho jsou naopak velice prospěšné. Podívejte se na 4 výhody, které vám perlivá voda může přinést.

Video o tom, jestli je pro vás sycená voda dobrá či špatná, najdete na Youtube kanále Healthline:

Zdroj: Youtube

Výhody perlivé vody

Perlivá voda má obrovskou chuťovou výhodu, kterou můžete uplatnit i pro vaše zdraví. Jelikož naturální voda technicky žádnou chuť nemá, perlivá voda je skvělou alternativou, když vás už normální voda začne nudit.

Rovněž je skvělou alternativou pro chemické šťávy a jiné produkty, které jsou plné ochucovadel a chemie. Díky bublinkám získává kyselou chuť a vy jí můžete vypít, kolik chcete bez jakýchkoliv účinků na vaši váhu nebo na vaše zuby. Ochucené vody a různé limonády totiž na rozdíl od perlivé vody obsahují kromě chemie také spoustu cukrů.

Další výhodou perlivé vody je, že když si ji dáte ráno na lačno, zaplníte svůj žaludek. To způsobí samozřejmě bublinky oxidu uhličitého. Pokud tedy plánujete zhubnout, po vypití sycené vody bude váš žaludek již částečně zaplněn, což znamená, že i po menší porci jídla bude spokojený, a vy nebudete mít hlad.

Sycená voda pro vaše zdraví

Studie dokonce prokázaly, že sycená voda má pozitivní účinky na vaše srdce. Odborníci totiž praví, že perlivá voda pomáhá odstraňovat takzvaný špatný cholesterol a snižovat hladinu cukru v krvi. Tím se pak zlepší i zdraví srdce.

Další obrovská výhoda, kterou sycená voda přináší, je rovněž výsledkem nedávné studie. V této studii se prokázalo, že lidé, kteří dlouhodobě pijí perlivou vodu, po uplynulém čase lépe ukládali vápník. Ten je stavební hmotou vašich kostí a utváří jejich strukturu a hustotu.

Kdo by neměl pít sycenou vodu

Sycená voda může být osvěžující volbou pro mnoho lidí, ale není vhodná pro všechny. Lidé s gastrointestinálními problémy, jako je syndrom dráždivého tračníku, gastritidou nebo pálením žáhy, by se měli sycené vodě vyhýbat, protože bublinky oxidu uhličitého mohou způsobit nadýmání, plynatost a zhoršit příznaky těchto onemocnění. Dále by měli být opatrní i lidé s citlivým žaludkem nebo refluxní chorobou jícnu, protože sycená voda může zvýšit kyselost žaludku a tím způsobit nepříjemné pocity. Také děti a starší lidé, kteří mohou mít citlivější trávicí systém, by měli konzumaci sycené vody omezit.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.ceske-novinky.cz