Kdysi běžná, dnes již zapomenutá syrovátka

Zatímco dnes byste museli za tímto nápojem nebo spíš tekutinou do specializovaného obchodu, dříve byla v domácnostech rozhodně běžnější. Ani ne snad v kuchyni našich babiček, jako spíš ještě o něco starší generaci žen. Nicméně na venkově, kde bylo stále běžnější vyrábět mléčné výrobky doma, byla dobře známá i tako zkalená žlutobílá tekutina vonící po sýru a mléce. Řeč je o syrovátce, která rozhodně není jen odpadem při výrobě mléčných výrobků.

Syrovátku vám představí také tento příspěvek z kanálu Davis TV.

Zdroj: Youtube

Význam syrovátky pro zdraví

Syrovátka je bělavá voda, která zůstane v nádobě, když se po přidání citronu nebo jiné kyselé přísady sýr vysráží v pevnější hrudky. Ty je pak možné z tekutiny sesbírat nebo scedit.

Syrovátka je použitelná mnoha způsoby, ale hlavně je to velmi zdravý nápoj, který se doporučuje konzumovat z mnoha důvodů. Máte-li možnost, syrovátkou si můžete obohatit jídelníček, anebo chcete-li pitný režim, i vy.

Syrovátka je rozhodně nápoj, který leze pít, ale ne proto, že by byla nějak výjimečně chutná. Nicméně vysoký obsah bílkovin, vitaminů a minerálů z ní dělá podle vědců tekutinu zdraví prospěšnou. Je bohatá na draslík, vápník a vitamin B12.

Konzumace může podpořit i snahu o redukci hmotnosti. Nápoj má totiž také vliv na pocit zasycení a obsažený protein je rychle a dobře stravitelný. Obsahuje antioxidanty, i pro zažívání prospěšné bakterie, dokonce se spekuluje i o protirakovinných účincích.

Syrovátka a diabetes

Díky kombinaci látek významně podporuje obranyschopnost těla a organismu také napomáhá s regulací krevních cukrů. Což je rozhodně přínosné pro cukrovkáře, kteří mohou využít syrovátku jako podpůrnou léčbu diabetu 2.typu.

Syrovátka, stejně jako další mléčné výrobky, obsahuje laktózu, která napomáhá vstřebávání minerálních látek, glykemický index laktózy je však nízký v porovnání s glukózou, a proto se do cukrovkářské diety hodí. Syrovátka je zároveň nízkokalorická a už samotný fakt, že může přispět k redukci váhy, je při cukrovce 2.typu významný.

Studie se všeříkajícím názvem „Proteinový doplněk pomáhá kontrolovat diabetes 2. typu“, která byla publikovaná v roce 2022 vědci z Newcastle University, se zabývala konkrétně bílkovinami v syrovátce. Ukázalo se, že i malé množství před jídlem významně zlepšuje stav nemocného. Cukrovkáři mají menší problémy s udržováním ideální hladiny cukrů nejen přímo po obědě, ale také během celého dne.

Kde pořídit syrovátku?

Najdete ji někdy v obchodech se zdravou výživou, někdy bývá i v sortimentu běžných obchodů s potravinami, ale rozhodně také v produktových prodejnách mlékáren nebo na internetu.

Přirozeně získáte syrovátku také při výrobě sýra nebo ji lze koupit jako doplněk stravy pro kulturisty a sportovce, kteří chtějí podpořit tvorbu svalstva. Tyto výrobky jsou ale koncentrované a poměrně drahé, některé obsahují přidaný cukr, barviva, chutě a vůně, případně další aditiva. Tak pozor na to.

Související články

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, celostnimedicina.cz, diastyl.cz