U menších popálenin a opařenin je nejdůležitější rychlá první pomoc. Postižené místo okamžitě ponořte na 20 minut do studené vody. Kůže se ochladí, přestane pálit a bolest ustoupí. Pak ránu očistěte a přiložte na ni sterilní obklad.

Co zvládnete doma a kdy raději k lékaři?

Popálenina je poranění způsobené ohněm, horkým vzduchem, chemikáliemi nebo elektrickým proudem. Příčinou opařenin je horká tekutina nebo pára.

K většině úrazů dochází doma, časté bývá opaření vroucí vodou, horkým olejem či jídlem.

 • popáleniny prvního stupně jsou nejmírnější popáleniny. Kůže je červen, citlivá a může se objevit otok. Takové poranění můžete ošetřit sami, pokud postižená oblast není větší než plocha dlaně a není na obličeji nebo genitálu.
 • popáleniny druhého stupně jsou zarudlé a bolestivé, s puchýři a otokem.
 • popáleniny třetího stupně jsou nejzávažnější. Postižený nevnímá bolest v důsledku poškození nervů, kůže je černá nebo zuhelnatělá, případně bílá či rudá. Nevyskytují se puchýře, ale silný otok. Závažné popáleniny a opařeniny vyžadují okamžité lékařské ošetření.

První nezbytná pomoc

jednejte rychle – s jistotou můžete ošetřit pouze menší povrchové popáleniny. Rozsáhlejší popáleniny (větší než dlaň postiženého) vyžadují nutně ošetření lékařem, třebaže se jedná o popáleniny prvního stupně (zarudnutí bez puchýřů). V případě hlubších popálenin a popálenin způsobených elektrickým proudem okamžitě volejte záchrannou službu (155).

 • Máte-li tu možnost, ponořte co nejrychleji popálené místo pod tekoucí studenou vodu (tekoucí voda má stabilní teplotu), nejméně na 20 minut. Jestliže momentálně nemáte vodu k dispozici, použijte jakoukoli studenou a nedráždivou tekutinu, například studený čaj. Ještě lepší je pytlík mražené zeleniny v tenké sterilní látce.
 • Z okolí popáleniny odstraňte šperky a oděvy, které by při vzniku otoku mohly škrtit.
 • Popáleninu prvního stupně dočasně ochraňte volně přiloženou mikrotenovou fólií nebo igelitovým sáčkem. Mokrou látku můžete přiložit jen v případě, že jste popáleninu nejméně 20 minut chladili ve vodě.
 • Dejte pozor, ať neprotrhnete žádný puchýř. Puchýře fungují jako přirozená ochrana.
 • Popáleninu nechte nejméně 24 hodin v klidu, aby se mohla sama začít hojit. Praskne-li puchýř, okolí rány vydezinfikujte a ránu sterilně zakryjte.

Pomoci může i příroda

Poté, co jste popáleninu nechali dva až tři dny, aby se sama hojila, můžete vyzkoušet některý z následujících přírodních prostředků.

 • Vymáčkněte nebo vyškrábněte trochu gelu z čerstvě odkrojeného listu rostliny aloe vera a naneste jej na popálené místo. Chladivý gel zmírňuje bolest, zvláčňuje kůži a nepustí do rány bakterie ani vzduch. Nemáte-li doma rostlinu, můžete ránu třikrát denně potírat krémem nebo gelem s výtažky a z aloe vera.
 • Jako lék proti popáleninám se tradičně používá heřmánek. Aby se popálenina rychleji hojila, potírejte ji heřmánkovým krémem (k dostání je v obchodech se zdravou výživou), nebo na ni přikládejte obklad namočení do silného heřmánkového odvaru.
 • Mezi další šetrné a hojivé prostředky patří měsíčková mast, která se vyrábí z květu měsíčku lékařského. Používejte ji podle potřeby.
 • Tišící obklad na popáleniny připravíte z naředěného extraktu z habru obecného nebo vystydlého odvaru z měsíčku, ptačince velkokvětého (Stellaria holostea) a z květu bezu černého (Sambucus nigra). Obklad přikládejte třikrát až čtyřikrát denně.
 • Žluté květy třezalky tečkované obsahují hypericin, látku známou pro svoji schopnost hojit rány a popáleniny. Tato látka je aktivní složkou třezalkové masti, kterou můžete popáleniny třikrát denně potírat. Sušený květ třezalky se používá na přípravu hojivých obkladů. Lžičku dušené droby nasypte do šálku vroucí vody a nechte pět minut vylouhovat. Odvar přeceďte a nechte vystydnout. Do odvaru namočte čistou utěrku a přiložte ji na ránu. Obklad můžete přikládat dvakrát denně.

Kdy je potřeba lékař?

 • V případě závažného popálení nebo opaření včetně popálení chemikáliemi nebo elektrickým proudem volejte okamžitě záchrannou službu 155.
 • Mírné popáleniny vyžadují lékařské ošetření, pokud pokrývají větší plochu a jsou-li velmi bolestivé.
 • Odbornou pomoc vyhledejte, máte-li popáleniny na obličeji nebo na rukou, nebo v případě že jsou rozsáhlejší než plocha dlaně postižené osoby (u dítěte menší plocha než u dospělého).
 • Na lékaře se obraťte také v případě, že postižený má horečku, zimnici, zvrací nebo má nateklé žlázy, nebo pokud popálené místo ošklivě zapáchá a vytéká z něj hnis.

Léčba starých Egypťanů

Staří Egypťané používali na léčbu popálenin pórek. Přestože se pórek k tomuto účelu dnes již nepoužívá, ve skutečnosti je prospěšný, neboť působí podobně jako antibiotikum a může zažehnat infekci.

Na máslo zapomeňte!

V minulosti se popáleniny potíraly máslem. Tato metoda je však asi tak moudrá jako hašení oleje petrolejem. Tuk na popálenině zadrží horkost a postiženému jen přitíží. Popáleniny se snažte ochladit studenou vodou.

Z knihy 1000 rad domácího lékaře, vydalo nakladatelství Reader´s Digest Výběr