Čím více spěcháme, abychom všechno na Vánoce včas napekli a navařili, tím snadněji si můžeme přivodit nepříjemnou popáleninu nebo opařeninu. Stačí malá nepozornost či neopatrnost. Vhodně zvolenou první pomocí snížíte nepříjemné následky.
U menších popálenin a opařenin je nejdůležitější rychlá první pomoc. Postižené místo okamžitě ponořte na 20 minut do studené vody. Kůže se ochladí, přestane pálit a bolest ustoupí. Pak ránu očistěte a přiložte na ni sterilní obklad.
Co zvládnete doma a kdy raději k lékaři?
Popálenina je poranění způsobené ohněm, horkým vzduchem, chemikáliemi nebo elektrickým proudem. Příčinou opařenin je horká tekutina nebo pára.
K většině úrazů dochází doma, časté bývá opaření vroucí vodou, horkým olejem či jídlem.

- popáleniny prvního stupně jsou nejmírnější popáleniny. Kůže je červen, citlivá a může se objevit otok. Takové poranění můžete ošetřit sami, pokud postižená oblast není větší než plocha dlaně a není na obličeji nebo genitálu.
- popáleniny druhého stupně jsou zarudlé a bolestivé, s puchýři a otokem.
- popáleniny třetího stupně jsou nejzávažnější. Postižený nevnímá bolest v důsledku poškození nervů, kůže je černá nebo zuhelnatělá, případně bílá či rudá. Nevyskytují se puchýře, ale silný otok. Závažné popáleniny a opařeniny vyžadují okamžité lékařské ošetření.
První nezbytná pomoc
jednejte rychle – s jistotou můžete ošetřit pouze menší povrchové popáleniny. Rozsáhlejší popáleniny (větší než dlaň postiženého) vyžadují nutně ošetření lékařem, třebaže se jedná o popáleniny prvního stupně (zarudnutí bez puchýřů). V případě hlubších popálenin a popálenin způsobených elektrickým proudem okamžitě volejte záchrannou službu (155).
-
jako první pomoc je vhodné chladit spálené místo pod tekoucí vodou Máte-li tu možnost, ponořte co nejrychleji popálené místo pod tekoucí studenou vodu (tekoucí voda má stabilní teplotu), nejméně na 20 minut. Jestliže momentálně nemáte vodu k dispozici, použijte jakoukoli studenou a nedráždivou tekutinu, například studený čaj. Ještě lepší je pytlík mražené zeleniny v tenké sterilní látce.
- Z okolí popáleniny odstraňte šperky a oděvy, které by při vzniku otoku mohly škrtit.
- Popáleninu prvního stupně dočasně ochraňte volně přiloženou mikrotenovou fólií nebo igelitovým sáčkem. Mokrou látku můžete přiložit jen v případě, že jste popáleninu nejméně 20 minut chladili ve vodě.
- Dejte pozor, ať neprotrhnete žádný puchýř. Puchýře fungují jako přirozená ochrana.
- Popáleninu nechte nejméně 24 hodin v klidu, aby se mohla sama začít hojit. Praskne-li puchýř, okolí rány vydezinfikujte a ránu sterilně zakryjte.
Pomoci může i příroda
Poté, co jste popáleninu nechali dva až tři dny, aby se sama hojila, můžete vyzkoušet některý z následujících přírodních prostředků.
-
aloe vera Vymáčkněte nebo vyškrábněte trochu gelu z čerstvě odkrojeného listu rostliny aloe vera a naneste jej na popálené místo. Chladivý gel zmírňuje bolest, zvláčňuje kůži a nepustí do rány bakterie ani vzduch. Nemáte-li doma rostlinu, můžete ránu třikrát denně potírat krémem nebo gelem s výtažky a z aloe vera.
- Jako lék proti popáleninám se tradičně používá heřmánek. Aby se popálenina rychleji hojila, potírejte ji heřmánkovým krémem (k dostání je v obchodech se zdravou výživou), nebo na ni přikládejte obklad namočení do silného heřmánkového odvaru.
-
měsíček lékařský Mezi další šetrné a hojivé prostředky patří měsíčková mast, která se vyrábí z květu měsíčku lékařského. Používejte ji podle potřeby.
- Tišící obklad na popáleniny připravíte z naředěného extraktu z habru obecného nebo vystydlého odvaru z měsíčku, ptačince velkokvětého (Stellaria holostea) a z květu bezu černého (Sambucus nigra). Obklad přikládejte třikrát až čtyřikrát denně.
- Žluté květy třezalky tečkované obsahují hypericin, látku známou pro svoji schopnost hojit rány a popáleniny. Tato látka je aktivní složkou třezalkové masti, kterou můžete popáleniny třikrát denně potírat. Sušený květ třezalky se používá na přípravu hojivých obkladů. Lžičku dušené droby nasypte do šálku vroucí vody a nechte pět minut vylouhovat. Odvar přeceďte a nechte vystydnout. Do odvaru namočte čistou utěrku a přiložte ji na ránu. Obklad můžete přikládat dvakrát denně.
Kdy je potřeba lékař?
- V případě závažného popálení nebo opaření včetně popálení chemikáliemi nebo elektrickým proudem volejte okamžitě záchrannou službu 155.
- Mírné popáleniny vyžadují lékařské ošetření, pokud pokrývají větší plochu a jsou-li velmi bolestivé.
- Odbornou pomoc vyhledejte, máte-li popáleniny na obličeji nebo na rukou, nebo v případě že jsou rozsáhlejší než plocha dlaně postižené osoby (u dítěte menší plocha než u dospělého).
- Na lékaře se obraťte také v případě, že postižený má horečku, zimnici, zvrací nebo má nateklé žlázy, nebo pokud popálené místo ošklivě zapáchá a vytéká z něj hnis.
Léčba starých Egypťanů
Staří Egypťané používali na léčbu popálenin pórek. Přestože se pórek k tomuto účelu dnes již nepoužívá, ve skutečnosti je prospěšný, neboť působí podobně jako antibiotikum a může zažehnat infekci.
Na máslo zapomeňte!
V minulosti se popáleniny potíraly máslem. Tato metoda je však asi tak moudrá jako hašení oleje petrolejem. Tuk na popálenině zadrží horkost a postiženému jen přitíží. Popáleniny se snažte ochladit studenou vodou.
Z knihy 1000 rad domácího lékaře, vydalo nakladatelství Reader´s Digest Výběr