První doložený destilační přístroj, který sloužil k extrakci silic čili éterických olejů, byl používán již 3000 let před naším letopočtem v oblasti dnešního Pákistánu. A princip parní destilace se dodnes nezměnil.

Ať již se olej vyrábí v destilačním přístroji na páru, v takzvané florentinské nádobě nebo v lisu, výsledkem je těkavá látka, která v sobě zkoncentrovala vůni i léčivou sílu dané rostliny. Často má schopnost potírat mikroby, čehož využívali již lékaři starověku. Cenná je rovněž schopnost ovlivňovat náladu a emoce, protože naše čichové buňky jsou přímo spojeny s limbickým systémem v mozku, tedy s centrem pocitů. Ovlivňovat však mohou i tělesné pochody a hormonální rovnováhu. Kromě přímé a okamžité reakce mozku na vdechnutou vůni je přijímáme i plícemi a pokožkou.

Jednotlivé silice mají zcela odlišné vůně a účinky, někdy dokonce protichůdné – zatímco geránium dovede srdeční tep zklidnit, hřebíček ho povzbudí. Jednotlivé silice si proto vybíráme a případně je spolu mícháme podle účinků, ale také podle pocitu – měly by nám být příjemné. Příklady jednotlivých druhů i tipy na jejich využití naleznete v článku Vonné silice, éterické oleje: Cenný dar přírody vám zpříjemní život

Jak poznat kvalitu a jak ji uchovat?

  • K aromaterapii je však třeba vybrat stoprocentně přírodní a kvalitní éterický olej. Tento údaj musí být uveden na obalu, stejně jako jméno rostliny, ze které pochází a země jejího původu.
  • Éterické oleje by měly být prodávány a uchovávány v dobře těsnících lahvičkách z tmavého skla, protože jsou citlivé na světlo.
  • Uchováváme je při teplotě pokojové a nižší. Některé, například anýzový olej, při teplotě pod 15 °C ztuhnou – stačí však lahvičku chvíli podržet v ruce, aby povolili a po kapkách se z ní uvolňovaly.
  • Pozor na to, že éterické jsou těkavé a rychle vznětlivé. Neskladujeme je ani nepoužíváme v blízkosti ohně.

Trvanlivost silic je poměrně dlouhá, obvykle se pohybuje minimálně kolem tří let. Ovšem oleje z citrusových plodů si zaručenou kvalitu uchovávají jen rok.