Tajemství éterických olejů: Jak poznat a uchovat kvalitu?
30. 12. 2018

Tajemství éterických olejů: Jak poznat a uchovat kvalitu?

Aromatické rostlinné silice lidé využívají k léčení i potěšení již tisíce let. Získávají se parní destilací listů nebo květů rostlin, nebo lisováním za studena - například u citrusových slupek.

První doložený destilační přístroj, který sloužil k extrakci silic čili éterických olejů, byl používán již 3000 let před naším letopočtem v oblasti dnešního Pákistánu. A princip parní destilace se dodnes nezměnil.

Ať již se olej vyrábí v destilačním přístroji na páru, v takzvané florentinské nádobě Silice se vodní parou destilují již tisíce letnebo v lisu, výsledkem je těkavá látka, která v sobě zkoncentrovala vůni i léčivou sílu dané rostliny. Často má schopnost potírat mikroby, čehož využívali již lékaři starověku. Cenná je rovněž schopnost ovlivňovat náladu a emoce, protože naše čichové buňky jsou přímo spojeny s limbickým systémem v mozku, tedy s centrem pocitů. Ovlivňovat však mohou i tělesné pochody a hormonální rovnováhu. Kromě přímé a okamžité reakce mozku na vdechnutou vůni je přijímáme i plícemi a pokožkou.

Jednotlivé silice mají zcela odlišné vůně a účinky, někdy dokonce protichůdné – zatímco geránium dovede srdeční tep zklidnit, hřebíček ho povzbudí. Jednotlivé silice si proto vybíráme a případně je spolu mícháme podle účinků, ale také podle pocitu – měly by nám být příjemné. Příklady jednotlivých druhů i tipy na jejich využití naleznete v článku Vonné silice, éterické oleje: Cenný dar přírody vám zpříjemní život 

Kupujte jen kvalitní, pravé éterické oleje

Jak poznat kvalitu a jak ji uchovat?

  • K aromaterapii je však třeba vybrat stoprocentně přírodní a kvalitní éterický olej. Tento údaj musí být uveden na obalu, stejně jako jméno rostliny, ze které pochází a země jejího původu.
  • Éterické oleje by měly být prodávány a uchovávány v dobře těsnících lahvičkách z tmavého skla, protože jsou citlivé na světlo.
  • Uchováváme je při teplotě pokojové a nižší. Některé, například anýzový olej, při teplotě pod 15 °C ztuhnou – stačí však lahvičku chvíli podržet v ruce, aby povolili a po kapkách se z ní uvolňovaly.
  • Pozor na to, že éterické jsou těkavé a rychle vznětlivé. Neskladujeme je ani nepoužíváme v blízkosti ohně.

Trvanlivost silic je poměrně dlouhá, obvykle se pohybuje minimálně kolem tří let. Ovšem oleje z citrusových plodů si zaručenou kvalitu uchovávají jen rok.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Kde kupujete oleje?

(Milda), 25. 1. 2019, 10:07

Dobrý den, mohl by mi někdo prosím říct, kde kupujete kvalitní oleje? chci si domu pořidit esenciální olej nejlíp levandulový a chtěla bych nějaký ověřený u kterého bude zaručená kvalita.. zatím jsem kupovala vždy ty levnější kolem 150 a nepřijdou mi moc dobré. děkuju

RE: Kde kupujete oleje?

(VWPsQNuF4dBvRYSSw.pr5f4uK7N_QNs6JyvjFo), 28. 1. 2019, 14:45

Dobrý den oleje už kupujeme dlouho dobu a vyzkoušela jsem jich už opravdu velké množství. Nejvíce se mi zatím osvědčil tento https://www.alchymystique.cz/eshop/levandule může se zdát sice dražší ale pokud vám de o užití v difuzéru nebo třeba ve vaně tak stačí opravdu 1-3 kapky a je to uplně dostačující. U levnějších olejů jsem musela dávat do difuzéru někdy i 10 kapek abych vůbec cítila nějakou vůni.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS