Guarana - semena Paulinie nápojné.
Zdroj: Shutterstock.com / diogoppr

Tajemství guarany: Zažene stres a pomůže vám s hubnutím

Čeká vás důležitá zkouška či pracovní jednání? Nebo snad cítíte, že se o vás pokouší deprese? Možná se právě držíte za břicho a přemýšlíte, čím si ulevit od menstruačních bolestí. To je jen krátký výčet věcí, se kterými vám může pomoci právě guarana.

Paulinie nápojná je popínavka. Paulinie nápojná je popínavka. Zdroj: Köhler's Medizinal-Pflanzen / Franz Eugen Köhler Guarana není rostlina, jak by se dalo předpokládat, ale jen semena stromu (někdy keře) paulinie nápojné (Paullinia cupana). Ta spadá pod čeleď mýdelníkovité. Mezi jejími zástupci najdeme řadu jedlých i okrasných zástupců, někteří jsou navíc ceněni pro vysoký obsah saponinů, což umožňuje jejich průmyslové zpracování. Paulinie pochází z Venezuely, ale dnes roste hojně i v Kolumbii, Ekvádoru a severní Brazílii. Pokud do těchto zemí zamíříte na dovolenou, možná vás překvapí nevídaně široká nabídka nápojů s guaranou. Nejde o žádnou novinku. Guarana tu má své pevné místo již nespočet staletí, zejména u jihoamerických indiánů kmene Guaraní a Tupi.

Fenomenální paměť? Díky, guarano

Guarana je perfektním a navíc zdravým stimulantem centrální nervové soustavy. Zapomeňte na energy drinky, tahle varianta je mnohem lepší. Zažene únavu a pomůže vám udržet pozornost. To přijde vhod nejen při biflování na zkoušky, ale i dlouhých cestách autem k moři. Jen pozor, má o něco delší náběh, než třeba káva. Kromě „probuzení“ podpoří semena mozkovou činnost, a to včetně zlepšení paměti. V těle likvidují volné radikály a pomáhají navodit duševní rovnováhu. Doporučují se proto při depresích, ale i obyčejné rekonvalescenci. Mnoho žen si guaranu nemůže vynachválit během periody, kdy jim pomáhá zvládat menstruační bolesti. A její další účinek ocení i někteří muži – bojuje proti průjmu a v Brazílii se využívá jako afrodiziakum.

Guarana - semena Paulinie nápojné. Guarana - semena Paulinie nápojné. Zdroj: Shutterstock.com / diogoppr

Jak s guaranou naložit? K mání je ve formě tablet, pokud ji chcete bez příměsí, můžete dostat i prášek či samotná semena. Ty se paradoxně shánějí hůře. Povzbuzující nápoj se vyrábí podobně jako káva. Jednu až dvě kávové lžičky sypké guarany zalijte horkou vodou. Dostanete stejný stimul, jaký vám dá středně silná káva. Guaranu raději „nemlsejte“ ve velkém jen tak, snězení 20 gramů prášku vám již může přivodit otravu.

Krásná na pláž? Opět s guaranou…

Hubnete do plavek? Tak to zkuste s guaranou. Tahle kouzelná semena totiž snižují chuť k jídlu a zároveň stimulují odbourávání tuků. A z čeho se guarana vlastně skládá? V menší míře v ní najdete olej a vodu, hlavně však pryskyřice a načervenalá rostlinná vlákna. Chemicky vzato guarana obsahuje stimulanty theobromin a theofylin. První jmenovaný se vyskytuje i v kakaových bobech a tudíž čokoládě. Lze ho zahrnout do stejné skupiny, jako kofein. Nedejte se ale zmást jeho názvem, s bromem nemá nic společného. Theobroma je rodové jméno kakaovníku. Theobromin je hořký krystalický prášek nerozpustný ve vodě.  Je o něco slabší, než kofein. Nejlepší variantou k užívání je prášek. Nejlepší variantou k užívání je prášek. Zdroj: Shutterstock.com / joannawnuk

Nechybí ani kofein

To theofylin umí léčit respirační onemocnění (konkrétně chronickou obstrukční nemoc a astma). Uvolňuje svalstvo v průduškách, zvyšuje krevní tlak, má protizánětlivé účinky a stimuluje centrální nervový systém. Lékař vám ho na astma ale obvykle nepředepíše. Existuje řada lepších léčiv bez vedlejších účinků theofylinu. Těch se ale v guaraně vzhledem k obsaženému množství bát nemusíte. Kromě těchto dvou stimulantů v guaraně najdete i kofein.

Zvládneme si vypěstovat paulinii? Klasický "moderní" nápoj z guarany tak, jak si ho dáte v Jižní Americe. Klasický "moderní" nápoj z guarany tak, jak si ho dáte v Jižní Americe. Zdroj: Shutterstock.com / EvilWata

Po seznamu skvělých účinků guarany možná zvažujete, zda se dá se paulinie nápojná pěstovat i v našich podmínkách. Rovnou si řekněme, že venku určitě ne. Vyžaduje specifické podmínky co nejvíce podobné jejímu domovskému prostředí. V ideálním případě tropický skleník. Ve volné přírodě může tahle popínavka dorůst výšky 10, někdy i 12 metrů. To vám ve skleníku nehrozí, ale zároveň je nutné počítat s nižším množstvím obsažených účinných látek v semenech. Ostatně, podobný problém budete mít třeba i se stévií, která, ať se snažíme sebevíce, je zkrátka sladší v domovské lokaci.

Akční letáky