Dnes můžete koupit v biokvalitě různé druhy obilí a mouky, těstoviny, rýži, luštěniny, pohanku, ořechy, sušené ovoce, ale i čerstvé biopečivo, oleje, vzácněji také čerstvé bioovoce a biozeleninu, mošty, šťávy, dokonce i moravské biovíno či med. Také kosmetika a přípravky pro péči o domácnost mohou pocházet z ekologického zemědělství.
Jsou biopotraviny zdravější?
Biopotraviny jsou zpracovávány postupy, které udržují jejich vysokou nutriční i zdravotní hodnotu.
Hlavním rozdílem ekologického a konvenčního pěstování plodin je zákaz umělých hnojiv, herbicidů, pesticidů. Při zpracování se dále nesmí přidávat žádná syntetická ochucovadla, barviva, aromata, konzervanty, kontroverzní ztužené tuky a podobně. Kromě sporné nezávadnosti „éček“ je riskantní jejich působení pospolu – testovány jsou pouze každé zvlášť. A například při kritické zátěži organismu mohou být spouštěčem potravinové alergie. Některé z nich slouží pouze k vyšší chutnosti a atraktivitě pro spotřebitele, což je v podstatě klamání. V biopotravinách jsou povoleny jen přirozené látky, jako je kyselina askorbová (vitamín C), mléčná a citrónová.
Je biorajče výživnější?
Občas zaznějí názory, že absence chemického ošetření může mít za následek větší kontaminaci plísněmi. Ovšem biopotraviny jsou kontrolovány (i na obsah mykotoxinů) ještě přísněji než potraviny konvenční.
Má bioovoce a biozelenina vyšší obsah vitamínů? Například v biorajčatech byl prokázán vyšší obsah sušiny, vitamínu C a flavonoidů, pro zdraví zásadních antioxidantů. S tím souvisí i chuť. Podle prestižního přírodovědeckého časopisu Nature si konzumenti ve slepém testu podle chuti volili „bio“ jablka před těmi konvenčně pěstovanými. Biopotraviny preferují i špičkový šéfkuchaři, a vědí proč.
Můžete věřit zelené zebře?
Zeleno-bíle pruhovaný půlkruh, národní BIO značku, dostanou pouze produkty z farmy, jež obdržela certifikát ekologického zemědělství. Výroba biopotravin od počátku do konce má zákonem jasně daná pravidla, jejichž dodržování je kontrolováno státem. Seznam certifikovaných biopotravin je zveřejněn na webových stránkách Kontroly ekologického zemědělství ops.: www.kez.cz.
Zachrání ekologické zemědělství naši krajinu?
- Ekologické farmy nikdy nevytvářejí nekonečné lány.
- Pestrá mozaika polí, pastvina luk, ve kterých mají místo i přirozeně meandrující potoky, je pro přírodu blahodárná.
- Jen druhová pestrost ptáků, drobné zvěře, plazů, obojživelníků, hmyzu i planých rostlin je zde i několikanásobně vyšší než v okolí konvenčních statků.
- Nedochází k erozi a splavování chemikálií do vod včetně spodních.
Pokud chcete nákupem biopotravin přispět ke k ochraně životního prostředí, volte výrobky tuzemské. Bohužel můžete v dobrém úmyslu koupit i biopohanku z Číny, jelikož obchodní řetězce dávají přednost nižší ceně, obchodníci se snaží především naplnit poptávku… jenže dovozem přes polovinu zeměkoule se ekologický efekt značně ztrácí. Opodstatnění má snad u vyloženě exotických potravin, ale ne u naší prastaré kulturní půlodiny…
Kde nakupovat?
Biopotraviny jsou tradičně velkou měrou zastoupeny v obchodech a obchůdcích se zdravou výživou, vznikají i přímo specializované bioobchody. Stále oblíbenější je také nakupování přes internet. Co do čerstvosti i ceny je ideální nákup přímo na farmě.
O zvířatech v ekologickém zemědělství, zdravém a "etickém" masu a mléku se dočtete v dalším díle.
Pro iReceptar Jana Martinková