obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tasemnice jako nechtěný suvenýr z dovolené?

Ochutnávání místních jídel patří k velkým požitkům všech cestovatelů. Nechtěný suvenýr v podobě střevního parazita by vám však vzpomínky na letní cestování pěkně pokazil. Kdy hrozí nákaza tasemnicí při cestách a jak riziko nákazy minimalizovat? A je vůbec možné chytit tohoto cizopasníka i v Česku?

Do skupiny tasemnic spadá více živočichů parazitujících v těle obratlovců. U člověka se však nejčastěji vyskytuje tasemnice bezbranná (Taenia saginata), nebo-li hovězí, a tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium), jinak také vepřová. Ačkoli o její přítomnosti v těle nemusíme vůbec vědět, podcenit toto onemocnění by se vám těžce nevyplatilo. 

Tělo tasemnice Tělo tasemnice Zdroj: Shutterstock.com / decade3d - anatomy online

Seznamte se s tasemnicí

Tasemnice jsou parazitičtí ploštěnci, žijící ve střevě obratlovců (ryb, ptáků, savců). Je známo přes 5000 druhů tasemnic, na člověka se ale specializuje jen několik málo druhů. Svému způsobu života jsou skvěle přizpůsobeni. Na začátku těla se nachází hlavička s přísavkami nebo háčky, sloužící k uchycení na střevní stěně. Dál následuje ploché článkované tělo. Nemají například trávicí soustavu, nepotřebují ji, živiny přijímají celým povrchem svého několikametrového těla. Tasemnice při rozmnožování nevylézá z hostitele a nehledá si partnera, je hermafrodit, k oplození vajíček dochází mezi jednotlivými články. Do vnějšího prostředí se dostávají se stolicí a stávají se tak zdrojem další nákazy.

Řez článkem tasemnice Řez článkem tasemnice Zdroj: Shutterstock.com / By D. Kucharski K. Kucharska

Nakazit se je tak snadné...

Syrové maso raději ne Syrové maso raději ne Zdroj: Shutterstock.com / Wild Drago Tasemnice mají složitý vývoj přes mezihostitele, který pozře oplodněná vajíčka. V jeho těle se potom vyvinou larvy a zapouzdří se nejčastěji ve svalovině a vytvoří tzv. boubel. Konečný hostitel se nakazí konzumací nedostatečně tepelně upraveného nebo syrového masa, boubele se ničí při teplotě minimálně 52 °C. V České republice je díky veterinárním kontrolám výskyt tasemnice dosti omezen, dávejte si ale pozor při cestování, a to zejména u stánkového prodeje nebo při letním grilování. Dopřát si tatarský biftek v cizině v pochybné restauraci by snad nikoho ani nenapadlo. Další prevencí je důsledné dodržování hygienických návyků, a to zejména po použití toalety a před jídlem.

Jak poznám, že mám tasemnici?

Nákaza tasemnicí často probíhá bez zjevných vážných příznaků, někdy se může objevit průjem, nevolnost nebo zvracení. Asi nejznámějším projevem onemocnění je nápadné hubnutí, tělo připravované o živiny samozřejmě sahá do tukových zásob. Dobrovolné pozření zárodků tasemnice je jednou z drastických diet, která se kupodivu čas od času někomu zdá jako dobrý prostředek pro zhubnutí, přestože velmi vážně hazarduje se svým zdravým. Jediným spolehlivým důkazem přítomnosti tasemnice jsou drobné úlomky (články s vajíčky) ve stolici. Po vyšetření stolice u lékaře a potvrzení diagnózy se pacientovi předepíší antiparazitické léky, které tasemnici usmrtí a trávicí systém cizopasníka rozloží a vyloučí.

Kdy jde do tuhého?

Vajíčka tasemnice Vajíčka tasemnice Zdroj: Shutterstock.com / Jarun Ontakrai V České republice se za rok objeví jen několik případů nákazou tasemnice, nejčastěji tasemnicí hovězí. Velký problém však může nastat, když se člověk nakazí vajíčky tasemnice vepřové. Největší výskyt tohoto parazita je v Jižní Americe, Africe a Indii. Při pozření vajíček se lidé stanou mezihostitelem tasemnice vepřové a v jejich těle se vytvoří larvy, které migrují do svalů, jater, očí nebo mozku. Toto onemocnění zvané cysticerkóza, je velmi vážné, hlavně, pokud se larvy nacházejí v mozku a míše. Pak se projevuje bolestmi hlavy, mohou se objevit křeče, psychické poruchy, či rozvinout epilepsie, v případě neléčené nákazy končí až úmrtím nemocného.

Tasemnice vepřová představuje větší nebezpečí Tasemnice vepřová představuje větší nebezpečí Zdroj: Shutterstock.com / HQuality

Snížte riziko infekce tasemnicí na minimum

  • Nekonzumujte syrové nebo polosyrové maso
  • Dodržujte dostatečnou hygienu
  • Omezte kontakt s hospodářskými zvířaty (pozor hlavně na výkaly)

  Životní cyklus tasemnice hovězí Životní cyklus tasemnice hovězí Zdroj: Shutterstock.com / Designua

Akční letáky